Cykliniarka i cyklinowanie – Jak cyklinować parkiet?

12 lutego 2015
Fox_Tomasz
Cyklinowanie parkietu

Cykliniarka (rodzina: maszyny parkieciarskie) jest urządzeniem związanym bezpośrednio z podłogami drewnianymi (występuje także stolarstwie w wersji stacjonarnej, używana jest również do wygładzania ślizgów nart i snowboardów). Należy zauważyć iż nazwa cykliniarka, która pochodzi od słowa cyklina (ręcznego narzędzia do wygładzania powierzchni drewna) jest nazwą potoczną – prawidłowa terminologia to szlifierka taśmowa. Urządzenie w wersji służącej do pracy przy drewnianych powierzchniach składa się z silnika elektrycznego, który połączony jest z bębnem, na którym umieszczony jest papier ścierny.

Znając powyższą terminologię łatwo powiedzieć że cyklinowanie to inaczej szlifowanie parkietu do którego owa maszyna szlifująca służy. Proces ten ma na celu zdarcie wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna. Zaczynając szlifowanie od największych gradacji,  P24-P60, co umożliwia usunięcie starej powłoki. W trakcie stopniowo używany gradient (papier ścierny) zmniejsza się, do wykończenia powierzchni (P60-P100). Kolejnym etapem szlifowania jest polerowanie podłogi, które odbywa się na wolnych obrotach, przy użyciu gradacji od 120 do 220. Do obróbki brzegów używana jest szlifierka krawędziowa (inaczej szlifierka brzegowa).

Warto wspomnieć także, o stosowaniu w razie konieczności, między operacjami szlifu wypełnień szczelin między klepkami podłogi mieszaniną płynu do wypełnień na bazie żywic i pyłu drzewnego z wyszlifowanej podłogi, co znane wśród fachowców jest jako szpachlowanie parkietu. Po zakończonym szlifowaniu podłogę lakieruje się – lakierowanie parkietu to proces 3 lub 4 stopniowy. Polega on na nałożeniu na wyszlifowaną powierzchnię za pomocą wałka lakieru podkładowego, po którego wyschnięciu przeprowadza się lakierowanie lakierem nawierzchniowym. Zalecana ilość użytego lakieru na m2 to ok. 300 gm. Następnie przeprowadzić można także olejowanie i woskowanie podłogi – przecież dbamy o nią i chcemy aby prezentowała się jak najlepiej i jak najdłużej.

Nim zaczniesz cyklinowanie, co powinieneś wiedzieć? A na przykład to że nieumiejętnie cyklinując możesz bezpowrotnie zniszczyć podłogę. Dlatego zachęcamy do zasięgnięcia porad od naszych specjalistów (możesz to zrobić tutaj). Jeżeli już kiedyś po głowie chodziło Ci kupno, lub wynajem cykliniarki, również rozważać możliwość podłączenia do niej odkurzacza, ze względu na możliwość wydzielania się dużej ilości pyłu podczas pracy maszyny. Otóż nic bardziej mylnego! Nie jest to wymagane: maszyna szlifująca jest urządzeniem bezpyłowym. Jeżeli masz jakieś wątpliwości i pytania skontaktuj się z nami a na pewno wspólnie znajdziemy sposób na to żeby cyklinowanie było jak najbardziej efektywne i jak najmniej problemowe 😉

A więc mówisz że jesteś zainteresowany cyklinowaniem…

Skoro doczytałeś do tego miejsca na pewno masz w planach prace związane z konserwacją swojej podłogi. W takim razie czas na wybór odpowiedniego sprzętu, który Ci to umożliwi. Sprawdź modele poniżej.

Modułowa budowa w celu umożliwienia łatwego transportu. Pasek łatwy do zamocowania. Automatyczny opatentowany system napięcia paska oraz system kontroli. Dostarczana z workiem na pył. Do zastosowania z papierem ściernym 94492-94496

Parametry techniczne
Obszar pracy 750 mm x 200 mm
Moc 2200 W
Ø taśma 200 mm
Prędkość 2000 obr/min
Waga 60 kg

Sprawdź w sklepieMaszyna nowoczesnej technologii, nadająca się do łatwego i bezpiecznego użytkowania. Szybki demontaż 2 części. Paski ścierne łatwe do zamocowania. Dostarczana z workiem na pył. Pas ścierny należy zamontować na walcu. Prędkość wirowania zapewnia przesuw walca jak również doskonałe zamocowanie paska szlifującego.

Parametry techniczne
Moc 1500 W
Szerokość bębna 200 mm
Prędkość 2500 tr/min
Średnica bębna 150 mm
Szerokość pasa 480 x 200 mm

Sprawdź w sklepieTa wysokoobciążeniowa szlifierka szlifuje i frezuje beton, wylewki do podłóg, parkiety szlifowane. Przeznaczona także do konserwacji i obróbki podłóg z PCV, wykładzin, płytek ceramicznych, marmuru, posadzek kamiennych…
Układ mocowań bagnetowych do łatwej wymiany tarcz i akcesoriów. Blok silnika i uchwyt pakowane oddzielnie. Tarcze i akcesoria należy zamawiać osobno.

Prędkość: 154 obr / min. Przewód elektryczny: 12 m. Tarcze Ø 420 mm.

Model 1500 W
Model 1850 W
Model 2400 W


Do szlifowania parkietu. nadaje się do schodów i parkietów, posadzek wzdłuż listew, pod grzejniki, itd. gdzie szlifierki bębnowe nie mogą się dostać. Doatarczana z pochłaniaczem na kurz. Doskonale odsysa pył (wentylator 9800 obr/min). Obrotowe uchwyty.
Dostępne akcesoria: tarcze ścierne o różnej ziarnistości (24, 40, 60, 80, 100, 120) oraz różnym mocowaniu (mocowanie spryskiwacza/automatyczne przymocowanie) i zapasowy pochłaniacz na pył.

Parametry techniczne
Moc 1500 W
Średnica dysku 150 mm
Prędkość 3600 tr/min

Sprawdź w sklepie

 

Zainteresowany promocjami w naszym sklepie? Zapisz się do newslettera aby mieć dostęp do comiesięcznej oferty specjalnej!


Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Beata Wojciechowska
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Dział wykładzin:

Joanna Grzeszkiewicz

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www

Tomasz Bieńko