Czy warto malować drewnianą podłogę?

27 lipca 2017
Fox_Tomasz
Malowanie podłogi drewnianej

W naszym kraju najpopularniejszym sposobem zabezpieczania drewnianego parkietu jest lakier, oraz zdobywający coraz większą popularność olej. Efekt zarówno ochronny, jak i dekoracyjny uzyskać można też za pomocą farby do podłogi. Rozwiązanie to przyszło do nas z zachodu, gdzie można spotkać podłogi inspirowane pop-artem w intensywniejszych kolorach takich jak czerwony, żółty czy niebieski.

Możliwe jest także uzyskanie określonego efektu na podłodze, np postarzenia, poprzez tzw. przecieranie.

Farba do podłogi stosowana jest najczęściej przy renowacji starych podłóg drewnianych, w celu zamaskowania ich mankamentów. W grę wchodzić może również zmiana stylistyki w pomieszczeniu. Nowe podłogi raczej proszę się o wykorzystanie olei i lakierów podkreślających ich teksturę, słoje i piękno.


Przygotowanie powierzchni

Farby nie nakłada się bezpośrednio na zniszczoną podłogę. Trzeba ją najpierw odpowiednio przygotować. Aby zachować jej jednolitą przyczepność nakładanych warstw, całą powierzchnię należy dokładnie wyszlifować. Pozwoli to zachować równomierność przyczepności farby na całej powierzchni, oraz uniknąć odprysków. Do szlifowania powierzchni należy użyć specjalnie przeznaczonego do tego sprzętu – cykliniarki.

Malowanie

Na przygotowaną, wyszlifowaną powierzchnie kładziemy dwie warstwy farby, w odstępie doby. Najlepiej jest malować w kierunku słojenia drewna. Jeżeli nie ma takiej możliwości, np. podłoga jest ułożona w jodełkę – malować należy w kierunku wpadającego przez okna do pomieszczenia światła.


Utrzymanie i renowacja

Najważniejsze jest jak najczęstsze usuwanie mechanicznych, luźnych zabrudzeń, jak kurz i piasek. Swoją obecnością na podłożu powodują one wycieranie się farby, oraz brzydkie prześwity.

Następne w kolejności jest położenie warstw ochronnych – systemów pielęgnacyjnych. Potrafią wydłużyć żywotność podłóg nawet dwukrotnie.

Przy mocnym natężeniu ruchu kolor potrafi utrzymać się do 8 lat, przy zwiększonej dbałości o podłogę i zawarte w niej drewno nawet od 15 do 20 lat. Jeżeli chcemy utrzymywać przez cały czas wysoki standard, podłoga będzie wymagać odnowienia co 5 lat.

Aby przeprowadzić taką renowację należy umyć podłogę środkiem odtłuszczającym i dobrze zmatowić – szlifierką talerzową lub ręcznie. Na odpowiednio przygotowaną powierzchnie nakładamy jedną świeżą warstwę farby, bez usuwania poprzednich.

Możliwa jest również miejscowa renowacja, w sytuacji kiedy zauważymy odprysk w jednym miejscu, a cała podłoga jest w dobrym stanie. Trzeba liczyć się z tym, że może być widoczna różnica, wynikająca nie tyle z koloru, a ze stopnia odbicia światła.


Użytkowanie

Po 24 godzinach od nałożenia ostatniej warstwy farby podłoże jest suche i można rozpocząć jego lekkie użytkowanie, czyli można po nim chodzić. Jeżeli chodzi o wstawianie mebli lub kładzenie dywanów powinno się to robić po upływie 14 dni od malowania. Zalecane jest wykonywanie malowania w okresie wiosenno-letnim, kiedy pomieszczenia mogą być swobodnie intensywnie wietrzone.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www