Nowe inwestycje w Poznaniu

12 maja 2015
Fox_Tomasz

Poznań 2020 – Nowe Inwestycje w mieście

Planowany do 2020 roku rozwój Poznania i budowa nowych obiektów w znacznym stopniu zmienić może wygląd miasta. Uczelnie, które ostatnimi laty były największymi inwestorami budowlanymi w mieście, ustępują miejsca inwestycjom firm. Oto kilka wybranych inwestycji, które w ciągu najbliższych 15 lat pojawić mają się w Poznaniu.

1. Bałtyk – prace nad wysokim na 70 metrów biurowcem trwają przy rondzie Kaponiera, obok Sheratona. Odważny projekt budynku, przez jednych wychwalany, przez drugich krytykowany, stworzony został przez holenderską firmę MVRDV, która ma na swoim koncie m.in. projekt hali targowej w Rotterdamie – Markthall, której niezwykłość polega na tym że potężny tunel przestrzenny w środku otoczony jest na zewnątrz zamieszkiwanymi apartamentami. Wracając do Bałtyku – budowla ma mieścić w sobie powierzchnie biurowe, ale także powierzchnie przeznaczone na usługi, restauracje, knajpy, bary, oraz znajdujące się na najwyższej kondygnacji – ekskluzywną restaurację oraz hotel. Oprócz tego powstać ma przestrzeń na zewnątrz, gdzie wypić będzie można kawę lub obejrzeć film w kinie letnim. Inwestycja wynieść ma ponad 170 mln dolarów, oraz m być gotowa w 2017 r. Niedługo planowane jest zakończenie prac nad fundamentami. Budynek buduje biznesmen Piotr Voelkel wraz z firmą Garvest Real Estate.

2. Maraton – budynek powstający przy ul. Królowej Jadwigi, z mniejszym rozgłosem niż Bałtyk – jednak przewyższający jego powierzchnię użytkową dwukrotnie. Budynek posiadać będzie sześć pięter, czyli będzie niższy od Bałtyku, ale będzie zajmował dużo większą powierzchnię. Inwestycja zlokalizowana będzie między Multikinem a AWF-em, budowa ruszyła w styczniu. Obejmować ma ona także powstanie hali garażowej na 300 samochodów. Jeżeli chodzi o rozwiązania dot. zużycia energii i wody – inwestorzy chwalą się użyciem zielonych innowacji. Również cyrkulacja powietrza w biurach oraz utrzymywanie temperatury będą odbywały się w oparciu o nowatorskie technologie. Firma Skanska, która zajmuje się inwestycją, odpowiedzialna między innymi za biurowiec Malta House, będzie starać się o uzyskanie certyfikatu LEED przyznawanego budynkom ekologicznym – rozwiązania takie oznaczają między innymi wykorzystanie szarej po myciu rąk wody do spłukiwania toalet, lub deszczówki do podlewania terenów zielonych. Odpowiedzialna za projekt jest poznańska pracownia CDF Architekci.

3. Silver – dwa 116 metrowe wieżowce, które powstać mają przy pl. Andersa. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku będzie to najwyższa budowla w Poznaniu. Inwestycją zajmuje się firma Andersia Property, która już otrzymała pozwolenie na budowę. Za projekt odpowiedzialna jest pracownia Ewy i Stanisława Sipińskich. Wieżowce mają powstawać po sobie, nie równocześnie. Inwestor rozważa także umieszczenie obok powierzchni biurowych – apartamentów mieszkalnych.

4. Posnania – krytykowana ze względu na kolejne, niepotrzebnie powstające centrum handlowe w centrum Poznania, które przyczynić może się do pogorszenia handlu wśród detalicznych sprzedawców. Jednak budowa nowego centrum jest już w całkiem zaawansowanym stanie – udało się ukończyć 50% stropu nad piwnicą i 80% posadzki parkingu podziemnego.

5. Za Bramką obok Rynku – podziemny parking z biurami nad ziemią, powstający przy Starym Rynku. Jako ciekawostkę podać można, że podczas budowy parkingu archeolodzy natknęli się na umocnienia sprzed 300 lat. Budowla ma mieć siedem kondygnacji, z czego aż trzy kondygnacje podziemne i część parteru zajmie parking na 299 miejsc., w dużej mierze ogólnodostępnych. Kondygnacje mają być cofnięte względem siebie, tworząc miejsce na rekreacyjne, uzupełnione zielenią tarasy. Niżej zaś, między budynkiem a Poznańskim Centrum Świadczeń powstać ma plac z ławkami i zielenią zaaranżowaną podobnie do tej na w/w tarasach na obiekcie.

6. PCSS – pod tą nazwą kryje się powstający w pobliżu kampusu Politechniki Poznańskiej kompleks budynków Centrum Badawczego Polskiego Internetu Optycznego. Całość powstaje w dwóch członach – w pierwszym znajdować będzie się hala technologiczna z superkomputerami na pokładzie, w drugim: biura oraz laboratoria. W nowopowstałym kompleksie prowadzone mają być badania głównie w obszarach sieci nowych generacji, chmur, obliczeń rozproszonych, nowych mediów, projekty związane z technologią 4K (prawdopodobnym następcą HD), czy inteligentnym domem. Ukończenie budowy planowane jest do końca I połowy 2015 roku. Inwestycja w całości kosztować ma ok. 100 mln złotych, powstaje we wsparciu z Unią Europejską.

7. Szkoła muzyczna – do 2019 r. u zbiegu ulic 28 czerwca i św. Jerzego pojawić ma się szkoła muzyczna. Inwestycja jest wynikiem braku przedłużenia przez kurię poznańską, umowy na wynajem dotychczasowego budynku przy ul. Głogowskiej. Po zmniejszonym z 50 do 30 mln budżecie ogłoszono drugi konkurs na projekt, który wygrali i opracowali architekci biura PiwPaw, gdańskiej pracowni architektonicznej. Na ok. 9 tys. m2 powstać mają m.in. 2 sale koncertowe (na 350 i 150 widzów). Mniejsza sala dodatkowo pełnić będzie rolę Sali teatralnej. Oprócz tego powstać ma parking. W założeniach z oddanego do użytku budynku mają korzystać nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy Wildy, więc inwestycja w swoich skutkach wpłynąć ma na krzewienie kultury w mieszkańcach.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www