Ogrzewanie podłogowe i położenie parkietu

24 Luty 2016
Fox_Tomasz
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe i instalacja parkietu – na co zwracać uwagę?

Ogrzewanie podłogowe to sposób przez wielu uważany za najlepszą metodę zapewnienia odpowiedniego ciepła w domu. Taka instalacja jest jednak wymagająca zarówno dla podłoża, pokrycia i użytej chemii podłogowej.

Różnica między zwykłym grzejnikiem a ogrzewaniem podłogowym jest taka że aby uzyskać w pomieszczeniu temperaturą podobną jak w przypadku grzejnika podłogę rozgrzewa się do wartości o ponad połowę mniejszej, a odpowiednie rozprowadzenie ciepła umożliwia duża powierzchnia grzejna. O ile montaż i dobór wykładziny na powierzchniach grzewczych nie stanowi zbyt dużego problemu, o tyle zamontowanie naturalnego drewna jest już bardziej skomplikowane. Ważna jest kwestia odpowiedniego dopasowania poszczególnych elementów, oraz użyta odpowiednia chemia parkieciarska.

Właściwy dobór chemii budowlanej

Jeden z aspektów na które należy zwrócić uwagę. Niewłaściwie dobrana chemia na podłodze z ogrzewaniem podłogowym może uszkodzić drewno. Drewniana podłoga pod wpływem ciepła i wilgotności zaczyna pracować, zmieniając swoje właściwości fizyczne, a źle dobrany klej moze być przyczyną postępujących uzkodzeń. Specjalnie przeznaczone do podłoża ogrzewanego produkty oznaczone są odpowiednim symbolem lub opisem na opakowaniu, pozwalając zorientować się klientowi. Zalecane jest stosowanie elastycznych klejów, które nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem temperatury, co przekłada się na jakość instalacji – podłoga jest bardziej stabilna. Aby niedopuścić do pęknięć blokowych między drewnianymi elementami ważne jest szpachlowanie specjalnie przeznaczonym do tego środkiem.

Stosowanie zaleceń producenta odnośnie aplikacji i sposobu użycia produktów jest także ważne jeżeli chcemy aby ogrzewanie podłogowe było jak najbardziej wydajne. Dlatego absolutnie unikać należy np. wyrównywania podłoża klejem, które może osłabić wydajność instalacji ogrzewania podłogowego. Niezalecane jest także całkowite zrezygnowanie z kleju i układanie podłogi “na pływająco” – wymusza to użycie podkładu, który stanowić będzie dodatkowy opór ciepły, ograniczy także wydajnośc instalacji ze względu na powietrze, które znajdzie się w szczelinach pomiędzy jastrychem, podkładem i podłogą.

Z ciekawostek dodać można że jednym z mitów jest to że na ogrzewanie podłogowe lepiej jest wybrać płytki, gdyż parkiet może wydzielać szkodliwe substancje lotne. Oczywiście dopóki dopóty korzystamy z materiałów renomowanych producentów…

Źródło: myfloor.plSkontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Joanna Grzeszkiewicz
Beata Wojciechowska

Dział wykładzin:

Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www

Tomasz Bieńko