plen
 1. Login:
  Hasło:

  Przypomnij hasło | Zarejestruj się

 2. Nóż do spawów "Mozart 2 w 1"
  Szlifierka parkietów ARIES
  Gilotyna MR-630
 3. ZAPISZ SIĘ!
  Otrzymasz ofertę na
  przecenione produkty!

zadzwoń do nas

(0 61) 8 111 003

Montaż wykładziny dywanowej

…Jak zamontować wykładzinę dywanową

Zanim przystąpisz do instalacji…

Podstawową zasadą jeżeli chodzi o montaż wykładziny, niezależnie od tego czy są to wykładziny dywanowe czy elastyczne, jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które powinno być płaskie, gładkie, suche, oraz odkurzone.

Kolejną istotną sprawą jest dokonanie zakupu w możliwie jak najmniejszej ilości pasujących do pomieszczenia kawałków, które wystarczą na pokrycie podłogi w całości. Kawałki wykładziny które trzeba docinać i łączyć ze sobą, w miejscach docięć najbardziej narażone są na uszkodzenia. Rolki wykładzin standardowo sprzedawane są w szerokościach 3, 4 i 5m.

Przeczytaj więcej o montażu wykładziny

Kliknij jeżeli chcesz abyśmy pomogli Ci w wyborze wykładziny dla Ciebie

Podłoże

Pierwszym warunkiem, który bezwzględnie musi zostać spełniony, jest równość, gładkość oraz czystość podłoża. Wykładzinę dywanową zainstalować można zarówno na betonowej wylewce, podłożu drewnianym lub wykładzinie elastycznej.

W przypadku zaistnienia nierówności lub ubytków należy je zniwelować – jeżeli tego nie zrobimy wykładzina może w tych miejscach ulegać szybszemu przetarciu. Jeżeli za nasze podłoże posłużyć ma stary, zniszczony parkiet, najpierw wyrównujemy go, instalując na nim płyty OSB, których miejsca łączeń szpachlujemy. Jeżeli układana przez nas wykładzina znajdzie się bezpośrednio na lakierowanym parkiecie – wcześniej należy zagruntować go specjalnym środkiem, co uchroni runo od odbarwień.

Balsan

Przygotowanie wykładziny

Przed instalacją wykładzina dywanowa powinna zostać rozłożona i pozostawiona na 24 godziny, w celu tak zwanego „leżakowania”, procesu który ma za zadanie rozprostowanie zagięć materiału. Temperatura pomieszczenia to minimum 17C.

Układanie bez użycia kleju

Najpopularniejsza metoda układania wykładzin w pomieszczeniach to metoda układania bezklejowego. Może być stosowana, gdy powierzchnia podłogi wynosi nie więcej niż 20 m2 i użyta wykładzina jest w jednym kawałku. W celu unieruchomienia pokrycia na podłożu krawędzie wykładziny należy wywinąć na ściany i przymocować, do czego posłużą listy podłogowe dywanowe (jeżeli szukasz listew podłogowych również znajdziesz je w tym linku w naszym e-sklepie).

Mocowanie przy użyciu taśmy bezklejowej

Układanie wykładziny przy użyciu taśmy bezklejowej może nie być praktyczne w miejscach większego ruchu, np w pokoju dziecięcym, gdyż metoda ta nie zapobiega fałdowaniu się wykładziny na środku pomieszczenia. Ten sposób nie jest zalecany także do pomieszczeń, w których występuje ruch mebli na kółkach. W takiej sytuacji lepsze będzie przytwierdzenie do podłoża przy użyciu taśmy dwustronnie klejącej, na krawędziach wykładziny, oraz na jej środku.

Instalacja przy użyciu kleju

Ta metoda stosowana jest do układania wykładzin o powierzchni przekraczającej 20 m2, oraz w miejscach zwiększonego ruchu, takich jak korytarze i schody. Jako łącznik używany jest specjalny, wodorozcieńczalny klej dyspersyjny do wykładzin dywanowych.

Kawałki wykładzin należy rozłożyć na podłodze, zachowując przy tym około 10 cm zakładki, wzdłuż linii przycięć. Linie w których wykładzina będzie się łączyć powinny być prostopadłe do kierunku padania światła. Przy ścianach należy wywinąć arkusze na wysokość około 3-5 cm. Po zakończonym docinaniu kawałki wykładziny powinny zostać odwinięte do połowy długości i zostać zabezpieczone przed przesuwaniem się.

W miejscach odsłoniętej powierzchni, na podłożu rozprowadzamy równomierną warstwę kleju (przydatna będzie stalowa paca). Na pokryte klejem podłoże najpierw należy nałożyć zawiniętą wcześniej wykładzinę, następnie dopasować ją dokładnie na styku, oraz starannie docisnąć.

Po zakończonym klejeniu należy pamiętać o tym aby przewietrzyć pomieszczenie!

Źródło: www.ladnydom.pl

There are no comments.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.