plen
 1. Login:
  Hasło:

  Przypomnij hasło | Zarejestruj się

 2. Nóż do spawów "Mozart 2 w 1"
  Szlifierka parkietów ARIES
  Gilotyna MR-630
 3. ZAPISZ SIĘ!
  Otrzymasz ofertę na
  przecenione produkty!

zadzwoń do nas

(0 61) 8 111 003

Sposób na miękką i przyjemną podłogę – montaż wykładziny dywanowej

Wykładzina dywanowaObliczanie wymiarów
W chwili podjęcia decyzji o zakupie wykładziny dywanowej, w pierwszej kolejności należy zorientować się w ilości, na jaką mamy zapotrzebowanie do danego pomieszczenia. Pod uwagę zawsze należy brać największą szerokość i długość pomieszczenia. W zależności od wymiarów do wyboru mamy wykładzinę o różnej szerokości do wyboru (2, 3 lub 4 metry) – należy wybrać tak aby pokryć w miarę jak największą powierzchnię pomieszczenia, unikając przy tym zbyt wielu łączeń. Mierząc pomieszczenie pod uwagę należy wziąć wszystkie wnęki i zakamarki pomieszczenia, a do wymiarów które uzyskamy dodać zapas 10 centymetrów.

Wykładzina wzorzysta – bezpiecznie dokupić jest dodatkowy zapas materiału, który przydać może się później do dopasowania wzoru. Przy układaniu wykładziny ze wzorem raczej obligatoryjna jest konieczność zachowania ciągłości wzorów na łączeniach, jeżeli chcemy aby efekt naszej pracy wywoływał poczucie estetyki i dopracowania.

Montaż
Układanie wykładziny dywanowej przebiegać może jako:
• zwykłe położenie wykładziny,
• klejenie,
• układanie na naciąg (styl amerykański),
• przymocowanie na taśmę dwustronną.

Koniecznie należy pamiętać o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podłoża! Wykładziny mogą być układane na betonowych wylewkach, starych pokryciach drewnianych. Jednak zawsze należy pamiętać o tym żeby podłoże było równe, gładkie i czyste. W miejscach, na których występują nierówności, i których to nierówności nie wyeliminujemy – wykładzina będzie się szybciej ścierać. W przypadku gdy wykładzina będzie układana na zniszczonym parkiecie, najlepszym sposobem na wyrównanie go jest przykręcenie do niego płyty OSB (wraz z zaszpachlowaniem miejsc łączeń płyt). Jeżeli zamierzamy układać wykładzinę bezpośrednio na lakierowanym parkiecie, pamiętajmy o tym by najpierw go zagruntować specjalnym środkiem, aby uniknąć odbarwienia runa.

Jeżeli chodzi o betonowe wylewki – jeśli są wykonane poprawnie wykładzinę można instalować bezpośrednio na nich.

Przed właściwą instalacją na podłożu wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Ma to duże znaczenie w przypadku np. gdy przewożona była w sposób nieprawidłowy (złożona w pół). Po ‘ułożeniu się’ wykładzina się prostuje, następnie należy ułożyć ją na podłożu, tak jak do montażu, należy sprawdzić także miejsca w których wymaga przecięcia, łączenia między poszczególnymi częściami muszą wypadać prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu (liczbę takich łączeń zredukować należy do minimum).

Podczas mocowania i przycinania brzegów wykładziny pamiętać należy, że jej wymiary muszą być nieco większe od wymiarów pomieszczenia. W przycinaniu wykładziny przydatnym narzędziem jest nóż z wymiennym ostrzem haczykowym. Odpowiednio przycięta wykładzina może zostać luźno ułożona w pomieszczeniu, z zakładkami na złączach i z zachodzeniem na ściany.

Po dopasowaniu wykładziny do pomieszczenia można ją zwinąć i przenieść do innego pomieszczenia, po to, aby przygotować podłoże do spojenia z wykładziną.

Czytaj dalej…

0 Odpowiedzi do "Sposób na miękką i przyjemną podłogę – montaż wykładziny dywanowej"

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.