plen
 1. Login:
  Hasło:

  Przypomnij hasło | Zarejestruj się

 2. Nóż do spawów "Mozart 2 w 1"
  Szlifierka parkietów ARIES
  Gilotyna MR-630
 3. ZAPISZ SIĘ!
  Otrzymasz ofertę na
  przecenione produkty!

zadzwoń do nas

(0 61) 8 111 003

Sposoby na śliskie schody

Co zrobić żeby schody nie były śliskie?

Śliskie schody to nie tylko bolączka w okresie zimowym.

Zwykłe opady deszczu także mogą spowodować, że powierzchnia schodów będzie śliska, a co za tym idzie – niebezpieczna. Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Do najpopularniejszych materiałów wykończeniowych schodów zaliczamy:

– płytki ceramiczne,
– płytki kamienne,
– drewno,
– wykładzinę.

Na zewnątrz najczęściej stosowane są płytki ceramiczne oraz kamienne, wewnątrz stosuje się wyżej wymienione, a także drewno i wykładzinę.

Schody wewnętrzne

Jeżeli stopnie wykonane są z naturalnego drewna to jest duże prawdopodobieństwo, że nie będą śliskie – warunkiem jest to, że nie wypolerujemy drewna na wysoki połysk. Istnieją dwa sposoby wykończenia drewnianych schodów tak, aby uniknąć efektu ślizgania:

impregnacja olejem – pozwala zachować drewnu naturalną strukturę i przyczepność,
pokrycie lakieru o właściwościach antypoślizgowych – oprócz antypoślizgowości gwarantuje także większą odporność na ścieranie.

W przypadku wykładzin i płytek podłogowych pod uwagę bierzemy wskaźnik antypoślizgowości – pod uwagę należy brać tylko oznaczenia od R9, wzwyż. Powierzchni poniżej oznaczenia R9 nie posiadają właściwości antypoślizgowych.

Jeżeli do wykończenia schodów użyjemy wykładziny dywanowejproblem ślizgania się na schodach zostaje praktycznie wyeliminowany.

W przypadku zastosowania wykładziny PVC może istnieć konieczność zastosowania dodatkowych zabezpieczeń antypoślizgowych, takich jak:

profile i nakładki antypoślizgowe,
pastę antypoślizgową,
taśmy antypoślizgowe.

Profile, taśmy i nakładki antypoślizgowe mogą być użyte także w przypadku drewna, szkła, kamienia i podobnych gładkich powierzchni.

W przypadku schodów wykończonych gresem, terakotą lub kamieniem powinno stosować się płytki ryflowane (rowkowane). Jeżeli płytki nie posiadają rowków, możliwe jest użycie specjalnego preparatu o właściwościach antypoślizgowych.

Schody zewnętrzne

Wszystkie zastosowane wyżej w przypadku schodów wewnętrznych sposoby na antypoślizgowe schody można zastosować na zewnątrz. Produkty takie jak impregnaty, profile i nakładki antypoślizgowe, oraz taśmy antypoślizgowe produkowane są także w wersjach odpornych ma warunki atmosferyczne.

W przypadku zimy schody zabezpieczyć można montując antypoślizgowe maty – montowane do podstopnic, umożliwiają w ten sposób łatwe czyszczenie powierzchni. Taka mata pełni również funkcję wycieraczki.

Źródło: regiodom.pl

There are no comments.

Dodaj Komentarz

Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.