Układanie i montaż wykładziny dywanowej

2 maja 2015
Fox_Tomasz
Montaż wykładziny dywanowej

Obliczanie wymiarów

W chwili podjęcia decyzji o zakupie wykładziny dywanowej, w pierwszej kolejności należy zorientować się w ilości, na jaką mamy zapotrzebowanie do danego pomieszczenia. Pod uwagę zawsze należy brać największą szerokość i długość pomieszczenia. W zależności od wymiarów do wyboru mamy wykładzinę o różnej szerokości do wyboru (2, 3 lub 4 metry) – należy wybrać tak aby pokryć w miarę jak największą powierzchnię pomieszczenia, unikając przy tym zbyt wielu łączeń. Mierząc pomieszczenie pod uwagę należy wziąć wszystkie wnęki i zakamarki pomieszczenia, a do wymiarów które uzyskamy dodać zapas 10 centymetrów.

Wykładzina wzorzysta – bezpiecznie dokupić jest dodatkowy zapas materiału, który przydać może się później do dopasowania wzoru. Przy układaniu wykładziny ze wzorem raczej obligatoryjna jest konieczność zachowania ciągłości wzorów na łączeniach, jeżeli chcemy aby efekt naszej pracy wywoływał poczucie estetyki i dopracowania.

Montaż

Układanie wykładziny dywanowej przebiegać może jako:

 • zwykłe położenie wykładziny,
 • klejenie,
 • układanie na naciąg (styl amerykański),
 • przymocowanie na taśmę dwustronną.
 • Koniecznie należy pamiętać o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu podłoża! Wykładziny mogą być układane na betonowych wylewkach, starych pokryciach drewnianych. Jednak zawsze należy pamiętać o tym żeby podłoże było równe, gładkie i czyste. W miejscach, na których występują nierówności, i których to nierówności nie wyeliminujemy – wykładzina będzie się szybciej ścierać. W przypadku gdy wykładzina będzie układana na zniszczonym parkiecie, najlepszym sposobem na wyrównanie go jest przykręcenie do niego płyty OSB (wraz z zaszpachlowaniem miejsc łączeń płyt). Jeżeli zamierzamy układać wykładzinę bezpośrednio na lakierowanym parkiecie, pamiętajmy o tym by najpierw go zagruntować specjalnym środkiem, aby uniknąć odbarwienia runa.

  Jeżeli chodzi o betonowe wylewki – jeśli są wykonane poprawnie wykładzinę można instalować bezpośrednio na nich.

  Przed właściwą instalacją na podłożu wykładzina powinna odleżeć w pomieszczeniu minimum kilka godzin. Ma to duże znaczenie w przypadku np. gdy przewożona była w sposób nieprawidłowy (złożona w pół). Po ‘ułożeniu się’ wykładzina się prostuje, następnie należy ułożyć ją na podłożu, tak jak do montażu, należy sprawdzić także miejsca w których wymaga przecięcia, łączenia między poszczególnymi częściami muszą wypadać prostopadle do okna i kierunku ciągu komunikacyjnego w pomieszczeniu (liczbę takich łączeń zredukować należy do minimum).

  Podczas mocowania i przycinania brzegów wykładziny pamiętać należy, że jej wymiary muszą być nieco większe od wymiarów pomieszczenia. W przycinaniu wykładziny przydatnym narzędziem jest nóż z wymiennym ostrzem haczykowym . Odpowiednio przycięta wykładzina może zostać luźno ułożona w pomieszczeniu, z zakładkami na złączach i z zachodzeniem na ściany.

  Po dopasowaniu wykładziny do pomieszczenia można ją zwinąć i przenieść do innego pomieszczenia, po to, aby przygotować podłoże do spojenia z wykładziną.

  Wybór sposobu montażu wykładziny.

  Najlepszym sposobem jest przyklejenie wykładziny klejem na całej powierzchni, w niewielkim pomieszczeniu o małym natężeniu ruchu wystarczy podklejenie jej dwustronną taśmą lub taśmą samoprzylepną z rzepem (na tę ostatnią można układać tylko wykładziny które mają spód filcowy lub z włókniny). Oczywiście pamiętamy o odpowiednim przygotowaniu podłoża przed podjęciem się instalacji (patrz wyżej – usunięcie pęknięć i osuszenie).

  Jeżeli montujemy wykładzinę za pomocą taśmy dwustronnie klejącej, po zwinięciu dopasowanej wykładziny, taśmę przyklejamy do posadzki, wzdłuż ścian oraz przez środek pokoju. Można przykleić również skośne, krótsze paski, większych wolnych przestrzeniach, które zapewnią dodatkowe mocowanie i pozwolą uniknąć marszczenia. Po wykonaniu powyższych działań możemy ponownie rozłożyć wykładzinę w miejscu instalacji, wyrównać jej położenie względem ścian i podłoża, po czym ostrożnie zwinąć ją do połowy, tak aby móc przystąpić do klejenia. Z odkrytej przez wykładziny części podłoża usuwamy papier zabezpieczający z taśmy klejącej, następnie powoli rozwijamy zwiniętą część wykładziny, starannie wygładzając i dociskając ją rękami do podłoża. Po zakończeniu pracy nad jedną częścią, adekwatnie postępujemy z drugą częścią pomieszczenia, zwijając wykładzinę do momentu w którym jest już ona przyklejona do podłoża i powtarzając operacje rozwijania i dociskania do powierzchni. Dokładnie wykonanie operacji przyniesie zadowalające efekty.

  Jeżeli chodzi o wykładziny, które powinny być przyklejone na całej powierzchni pomieszczenia należy nanieść klej na podłoże i równomiernie go rozprowadzić ząbkowaną szpachelką. Jeżeli chodzi o rodzaj szpachelki oraz ilość zużycia kleju – zależne są one od wybranego produktu i zaleceń producenta. Przystępując do klejenia klejem postępujemy podobnie jak w przypadku taśmy – zwijając wykładzinę z brzegów do środka pomieszczenia. Na odkrytą powierzchnie, zaczynając od środka, nakładamy klej na szerokość od 50 cm do 100 cm i ostrożnie rozwijamy wykładzinę na pokrytą klejem powierzchnię, starannie dociskając ją, tak aby uniknąć fałdów.

  Wykładziny w płytce – do instalacji stosowany jest płyn mocujący lub żel antypoślizgowy, rozprowadzany i dozowany wg instrukcji producenta.
  Jeżeli w pomieszczeniu zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe wybrać należy wykładzinę na syntetycznej jucie i przykleić ją na całej powierzchni.
  Dobrym pomysłem jest również zastosowanie pianomatu – specjalnego preparatu, dzięki któremu uzyskać możemy miękkość chodzenia, właściwości akustyczne oraz docieplenie podłogi.Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Beata Wojciechowska
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Dział wykładzin:

Joanna Grzeszkiewicz

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www

Tomasz Bieńko