Wyrównywanie podłoża

4 lutego 2016
Fox_Tomasz
Wyrównywanie podłoża

Jak wyrównać podłoże?

Tekst sporządzony na podstawie artykułu autorstwa Bartosza Grygorowicza z UZIN Polska.

Krok 1: określenie wykładziny która zostanie zainstalowana na podłożu

Jest to sprawa kluczowa od której zależeć będzie jakiego produktu użyjemy. Masa wyrównująca bazować może na gipsie lub cemencie. Po dokonaniu wyboru należy dobrać produkt odpowiedni według zaleceń producenta.

Krok 2: określenie rzędnych wysokościowych

Kolejnym krokiem jest pomiar nierówności powierzchni, miejsc w których są górki i wgłębienia. Masa samopoziomująca, wbrew powszechnemu przekonaniu – sama się nie poziomuje.

Krok 3: izolacja masy od marmuru lub innego kamienia naturalnego

Jeżeli masa będzie miała kontakt z którymś z powyższych należy pamiętać o odizolowaniu od siebie tych dwóch materiałów gdyż może to spowodować wychodzenie wykwitów.

Masy samopoziomujące – przejdź do sklepu

Krok 4: dobór odpowiedniej masy i gruntu

Należy stosować masy stosownie do zaleceń producenta, mając na uwadze np. że drewno pracuje i jest wymagającym materiałem. Zawsze należy stosować produkty dedykowane do instalacji jaką chcemy przeprowadzić. Ponadto należy pamiętać, że każdy produkt cementowy w czasie wysychania kurczy się, co w konsekwencji może doprowadzić do oderwania się od podłoża, oczywiście jeżeli produkt używany nie jest według zaleceń producenta.

Krok 5: Sprawdzenie podłoża pod względem wilgotności

Co prowadzi nas do kolejnego ważnego kroku. Podłoże można sprawdzić za pomocą wilgotnościomierza (sprawdź jakie dostępne wilgotnościomierze mamy w swojej ofercie).

Wilgotnościomierz VI-D4 – sprawdź w sklepie!

Wilgotność powinna wynosić:

  • podłoże cementowe powinno mieć maksymalnie 2% CM, w przypadku ogrzewania podłogowego: 1,8% CM
  • podłoże anhydrytowe 0,5% CM, w przypadku ogrzewania 0,3% CM

Dodatkowo istotną rzeczą jest sprawdzenie podłoża pod kątem takich wartości jak wytrzymałość, jednorodność itp. Dlatego warto aby instalacją wykładziny zajęła się osoba z odpowiednią wiedzą i umiejętnościami.

Krok 6: Gruntowanie podłoża

Kolejną czynnością jest zagruntowanie podłoża. Do wyboru mamy grunty: wzmacniający, odcinający wilgoć lub zwykły. Dopiero po gruntowaniu należy wylać masę poziomującą. Znowu warto podkreślić o stosowaniu się do zaleceń producenta! Np. odnośnie dopuszczalnej grubości warstwy grubości, jeżeli mieści się ona w określonym przedziale, w takim przedziale należy się zmieścić. Wyjście poza niego może spowodować odspojenie się wylanej masy po wyschnięciu, lub nie uzyskanie parametrów określonych przez producenta w opisie.

Zastrzeżenia dotyczą także używanej wody: powinna ona być czysta i zimna Trzeba także pamiętać o odpowiednich proporcjach: przewodniona masa może popękać lub rozwarstwić się.

Źródło: uzin.plSkontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Beata Wojciechowska
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Dział wykładzin:

Joanna Grzeszkiewicz

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www

Tomasz Bieńko