Zalana podłoga – co robić!?

21 kwietnia 2016
Fox_Tomasz
OSUSZACZE KONDENSACYJNE

Jak uratować zalaną podłogę?

Zalana podłoga to problem często pojawiający się na forach dyskusyjnych związanych z podłogami i wykładzinami. Jak skutecznie i bez strat wybrnąć z tej niefortunnej sytuacji?

Częstą przyczyną problemu zalanej podłogi są awarie instalacji wodno-kanalizacyjnych, odwilż lub intensywne opady deszczu. Przyczyną mogą być także niedrożne rynny lub nieszczelna hydroizolacja pokryć dachowych.

Konsekwencje niechcianej wilgoci

Gdy już dojdzie do zalania należy pamiętać aby zareagować odpowiednio szybko – czas gra mocno na naszą niekorzyść. Istnieją co najmniej 4 progresywne skutki zalania:

  • woda rozprzestrzenia się zwiększając zalaną powierzchnie;
  • przesycone wodą materiały puchną i ulegają rozwarstwieniu;
  • duża wilgotność przekraczająca 65% w pomieszczeniu może spowodować rozmaite uszkodzenia;
  • w 24 godziny po zalaniu, w miejscu wystąpienia zdarzenia dochodzi do rozwijania się pleśni i szkodliwych mikroorganizmów.

Rozwój technologii doprowadził do powstania produktów i urządzeń, które mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się niechcianej wilgoci. W przypadku zalania drewnianego parkietu lub paneli laminowanych najskuteczniejszą metodą jest zastosowanie osuszaczy kondensacyjnych lub adsorpcyjnych. Użycia tych drugich zaleca się w przypadku niskich temperatur powietrza w pomieszczeniu.

Osuszacze kondensacyjne

Zasada działania osuszacza kondensacyjnego oparta jest na procesie wykraplania wody z powietrza w wyniku schłodzenia go do tzw. punktu rosy. Wilgotne powietrze po zassaniu z pomieszczenia przepływa przez wentylator, następnie kierowane jest na parownik, gdzie ulega schłodzeniu. W rezultacie woda się skrapla i zbiera w zbiorniku, albo jest odprowadzona specjalnym przewodem do miejsca odpływu. W następnym etapie przepływające powietrze podgrzane jest na skraplaczu (nagrzewnicy) i kieruje się z powrotem do pomieszczenia. Przebieg procesu umożliwia zastosowanie wysokowydajnych osuszaczy powietrza i pochłaniaczy wilgoci. Urządzenia są wydajniejsze w wyższych temperaturach, przy wyższej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Stosowanie osuszaczy kondensacyjnych zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów.

Stosowanie technologii adsorpcji

Fundamentalnym elementem osuszacza adsorpcyjnego jest rotor. Zadaniem tego urządzenia jest obróbka dwóch strumieni powietrza – procesowego i regeneracyjnego. Wilgotne powietrze (procesowe) przepuszczone jest przez znajdujący się w rotorze pochłaniający wilgoć środek higroskopijny. Powietrze, które jest osuszone w 1/3 wyprowadzane jest poza urządzenie. Druga partia powietrza zostaje silnie podgrzana i skierowana na rotor, gdzie odparowywana jest woda z jego powierzchni. Rotor regenerowany jest na bieżąco, co umożliwia nieprzerwaną pracę osuszacza.

Czas i koszt osuszania podłoża

Osuszanie powierzchni pomieszczeń po zalaniu jest związane z usuwaniem niepożądanego nadmiaru wody z wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych, wykorzystując podstawowe właściwości fizyki wody, w szczególności zasady wyrównywania się poziomów wilgotności materiałów mających ze sobą kontakt. Mokre materiały oddają wilgoć do powietrza, stosując obie wyżej pisane metody jest ono osuszane przez suszarki. Wykorzystanie tych technologii gwarantuje odparowanie wody w sposób przyspieszony, aczkolwiek naturalny. Przy osuszaniu nie jest stosowana wysoka temperatury, a suche powietrze, co eliminuje ryzyko uszkodzenia materiału (np. drewno nie może być osuszane przy wysokiej temperaturze).

Przy duzych zalaniach szacunkowy czas osuszania powyższymi metodami wynosi od ok. 14 do 21 dni.
Źródło: www.myfloor.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www