Czy wykładziny PVC są szkodliwe?

24 października 2018
Fox_Tomasz
PVC materiał podłoga

Na początku wypada rozwiać wszelkie wątpliwości:
Obecnie nie są.

Rozpoczęta na początku XX wieku brawurowa kariera polichlorku winylu (PCW) na naszych podłogach łączona jest z dziesiątkami lat wprowadzania do pomieszczeń toksyn. Należą do nich m.in. ftalany, które niegdyś zagościły w domach pod postacią atrakcyjnych i wytrzymałych wykładzin elastycznych. Jak sprawa wygląda obecnie?

Przez lata wspomniane wcześniej ftalany używane były jako plastyfikatory poprawiające właściwości mechaniczne PVC. Ich obecność na przestrzeni lat w milionach domów, wraz z ich uwalnianiem się z podłoża do powietrza powodowała pogorszenie warunków środowiska pomieszczeń.

Można tu mówić o nieumyślnym zatruwaniu – o negatywnym wpływie ftalanów dowiedzieliśmy się dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia. Ich działanie ma wpływ gonadotoksyczny, czyli wpływa na systemy i organy związane z funkcjami rozrodczymi człowieka, oraz także na pracę układu hormonalnego. Przeprowadzone kilka lat temu badania wykazały szczególnie zły wpływ ftalanów na młodych chłopców. Hamują one wytwarzanie się plemników, wywołują wady rozwoju narządów płciowych i redukują produkcję testosteronu, tym samym zwiększając ilość żeńskich hormonów. Istnieją również badania wskazujące na podwyższone zachorowania na astmę, w wyniku działania uwalniających się ftalanów.

Sam polichlorek winylu byłby bezużyteczny jako powierzchnia podłogowa, dlatego jego właściwości poprawione zostały dodatkami, takimi jak plastyfikatory czy substancje o działaniu bakteriobójczym, oraz stabilizatory. Te ostatnie to metale ciężkie, jak kadm i ołów.

Ewolucja technologii – wykładziny przyjazne człowiekowi

Wraz z wykryciem zagrożenia technologia wytwarzania wykładzin PVC, jeżeli dalej miały one znaleźć dotychczasowe zastosowanie, musiała ulec zmianie. Obecnie wykładziny wytwarzane są z wykorzystaniem technologii gwarantującej bezpieczeństwo zdrowia użytkowników. Muszą spełniać normy europejskie, bez których nie zostaną dopuszczone do sprzedaży na naszym rynku. W konsekwencji w procesie produkcyjnym wyeliminowano składniki podwyższające poziom emisji VOC – skrótem tym oznaczane są lotne zanieczyszczenia organiczne, w tym wspomniane ftalany. W tech chwili zredukowane są one do minimum, tak aby nie stanowiły zagrożenia dla człowieka. Również stabilizatory (wcześniej metale ciężkie) zastąpione zostały ekologicznymi (cynk, cyna).

Dodatkowo w nowocześnie projektowanych wykładzinach obecnie stosuje się rozwiązanie PUR polegające na pokryciu powierzchni syntetyku warstwą poliuretanu. Zwiększa ona bezpieczeństwo higieniczne, odporność na zarysowania, oraz inne uszkodzenia powierzchni.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www