plen
 1. Login:
  Hasło:

  Przypomnij hasło | Zarejestruj się

 2. Nóż do spawów "Mozart 2 w 1"
  Szlifierka parkietów ARIES
  Gilotyna MR-630
 3. ZAPISZ SIĘ!
  Otrzymasz ofertę na
  przecenione produkty!

zadzwoń do nas

(0 61) 8 111 003

Montaż wykładziny w płytkach – układanie płytek

Montaż wykładziny – jak układać płytki?

Źródło: materiały firmy Balsan

Poprzednio dowiedzieliśmy się jak przygotować podłożę pod wymianę wykładziny w płytkach. Dzisiaj dowiemy się jak taką wykładzinę zamontować.

Przed przystąpieniem do układania płytek należy sprawdzić jaki rodzaj ułożenia jest zalecany:

 • warcabnica
 • monolityczny

 • Zachęcamy do kliknięcia w link i zasięgnięcia informacji na temat naszej oferty na wykładziny dywanowe oraz wykładziny PCV

  Ustalić tę kwestię można po zapoznaniu się z kartą opisu technicznego, lub kontaktując się z działem klienta producenta wykładziny. Kierunek runa jest zaznaczony za pomocą strzałek zaznaczonych na odwrotnej stronie płytek. Każda płytka powinna być ułożona w określonym kierunku (piktogramy poniżej):


  Montaż płytek


  Montaż płytek

  Metoda robocza układania płytek

  1. Używając sznura mierniczego zaznaczamy linię referencyjną. Przy pomocy płytki umieszczonej wzdłuż plinty ściennej w pomieszczeniu, w którym układamy wykładzinę, zaznaczamy dwa repery, następnie łączymy je ze sobą za pomocą sznura mierniczego.

  2. W celu ustalenia właściwego kąta zaznaczamy drugą linię za pomocą ekierki.

  Montaż płytek

  Rozłożenie płytek

  Prawidłowe rozłożenie płytek zapewni elegancki i estetyczny wygląd wykładzinie. Ogólna zasada to zapewnienie równowagi między dwoma krańcami pomieszczenia, w którym układania jest wykładzina. Płytki umieszczane na obwodzie naszej podłogi powinny być większe lub równe połowie jednej płytki.

  Montaż płytek

  Druga metoda montażu płytek

  Układamy pierwszą płytkę w miejscu przecięcia się osi AB i AC, a następnie układamy pozostałe płytki metodą „schodkową”, zapewniając przy tym zachowanie odpowiedniego kąta (Rysunek 1). Stale należy sprawdzać linię między płytkami, przesuwając palcem wzdłuż ich krawędzi.

 • Dociśnięcie: należy sprawdzić czy płytki są odpowiednio połączone krawędziami. Nacisk styku nie powinien być jednak zbyt duży, aby nie powodować uwypukleń czy fałdów na płytkach.

 • Przycięcie płytek (Rysunek 2):
  Płytka A: ostatnia płytka przed podejściem do koniecznego przycinania.
  Płytka B: płytka do przycięcia, którą przykładamy dokładnie do płytki A.
  Płytka C: używamy dodatkową płytkę, jako matrycę. Umieszczamy ją przy ścianie, nad płytą B.

  Zaznaczamy linię cięcia na płytce B, następnie przycinamy ją kuterem. Następnie układamy przyciętą część płytki B między płytką A, a ścianą.


 • Wykończenie

  W miarę postępowania w układaniu płytek należy zabezpieczyć wykładzinę przed działaniem innych robotników. Należy unikać przemieszczania ciężkich mebli na pokrytych obszarach, przed zakończeniem całej powierzchni.

  Montaż płytek

  Montaż płytek

  Poniżej także lista kontrolna przygotowana przez firmę Balsan

  1. Przed montażem płytki należy przechowywać przez 48 godzin, w temperaturze przekraczającej 15 C, ale nie wyższej niż 30 C.
  2. Należy sprawdzić czy płytki które będziemy układać pochodzą z tej samej kąpieli barwiącej – można sprawdzić to na etykietach kartonów.
  3. Należy sprawdzić czy produkty służący do przygotowania podłoża na pewno zalecany jest w przypadku położenia określonych płytek (w tym np. płytek Balsan). Należy przestrzegać czasu koniecznego przyschnięcia, jak również gramatury zalecanej przez producenta. Nieprzestrzeganie bowiem tych 2 zasad może spowodować sklejenie płytek i problem z ich usunięciem.
  4. Nie należy nigdy rozpoczynać układania od całej płytki wzdłuż muru. Brak przestrzegania zasad układania płytek metodą schodkową może spowodować wadliwe nasuwanie, jednocześnie przyczyniając się do częściowego odsłonięcia spoin, co będzie w konsekwencji przyczyną niewłaściwe wymiarowanie płytek.
  5. Płytki wykraczające poza spoinę są przycinane wzdłuż niej i przymocowane klejem z obu stron.
  6. W przypadku produktów z przyciętym runem – należy dopilnować, aby nie uwięzić runa między płytkami (należy podnieść płytkę przy pomocy zagiętego ostrza, aby podnieść uwięzione włókna i przywrócić odpowiedni wygląd spoinom).
  7. Test ogrzewania: po zakończonym układaniu należy unikać szoku cieplnego związanego z brutalnym wzrostem temperatury.


  8. Źródło: www.balsan.com

  There are no comments.

  Dodaj Komentarz

  Musisz być zalogowany żeby dodać komentarz.