Przygotowanie podłoża pod układanie paneli LVT
Aplikacja popularnego LVT (podłogi winylowej) sprawia wrażenie łatwej i przyjemnej, jednak efekt końcowy wymaga sporego nakładu pracy. Przez dobry efekt rozumiemy pozbawioną wybrzuszeń i zagłębień równą powierzchnię. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które może trwać o wiele dłużej niż położenie samej wykładziny.
Przygotowanie podkładu pod panele LVT lub PVC
Zaczynając warto mieć na uwadze, że prace związane z przygotowaniem podłoża w pomieszczeniach remontowanych mogą wymagać większego nakładu sił. Analogicznie jak w przypadku nowych obiektów, remontowane podłoże nie może posiadać spękań, oraz musi spełniać właściwe parametry wytrzymałościowe.
- Sklejanie ustabilizowanych pęknięć
W przypadku ustabilizowanego pęknięcia można wykonać siłowe sklejanie z wykorzystaniem żywicy epoksydowej, oraz łączników falowych. Pęknięcia należy poszerzyć mechanicznie, oraz wykonać nacięcia poprzeczne (dł. ok 9cm, sz. ok 0,5 cm). Skrajne nacięcia powinny znajdować się w odległości ok. 2-3 cm poza końcami pęknięcia, kolejne dwa po obu stronach w odległości 2-3 cm od początku pęknięcia. Pozostałe nacięcia poprzeczne powinny być wykonane co ok. 20-30 cm.
Po dokładnym odkurzeniu z pyłu wykonane nacięcia oraz pęknięcia należy zalać żywicą, następnie w poprzecznych bruzdach umieścić stalowe łączniki. Całość należy posypać z nadmiarem suchym prażonym ziarnem (ziarno 0,2-0,7mm). Po związaniu usunąć luźny pozostały piasek.
W przypadku mocno spękanych podłoży dodatkowo warto wykonać na całej powierzchni wzmacniający laminat epoksydowy z żywicy, oraz maty z włókna szklanego.
- Podłoża zaolejone
Przed rozpoczęciem prac zaolejone podłoże należy oczyścić odpowiednim środkiem, umyć wodą i pozostawić do wyschnięcia. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie specjalistyczną żywicą epoksydową, odcinającą resztki oleju w podłożu, zapobiegając jego migracji do kolejnych warstw. Świetnie sprawdzi się tutaj weber.tec EP SG, który zadziała również jako bariera paroszczelna na zawilgoconych podłożach.
Tego typu paraizolacja jest szczególnie ważna w przypadku PVC i podłoża o podwyższonej wilgotności.
- Gruntowanie podłoża
Przed ułożeniem zaprawy samopoziomującej powierzchnia powinna być zagruntowana. Użyć do tego można preparatu weber.floor 4716. Koncentrat rozcieńcza się wodą, stosując odpowiednie proporcje, w zależności od rodzaju i nasiąkliwości podłoża.
Gotowe podłoże umożliwia przystąpienie do kolejnego etapu prac, którym jest układanie wymaganej warstwy wyrównującej z odpowiedniego podkładu samopoziomującego.
Wybierając miejmy na uwadze jakie nierówności należy zniwelować, oraz jaki wymagany jest docelowy poziom posadzki i jak szybko chcemy przystąpić do układania wykładziny/płytek.
W przypadku grubości powyżej 7mm idealnie nadadzą się:
Źródło: pl.weber