Wybór właściwej izolacji posadzek ma kluczowe znaczenie przy finalnym efekcie wykonanych prac budowlanych.
Etap budowy i gruntownych prac remontowych to odpowiedni czas na zainteresowanie się odpowiednim wykonaniem oraz izolacją posadzki. Błędy popełnione w tym czasie ujrzeć światło dzienne mogą nawet dopiero wielu latach użytkowania.
Wadliwa izolacja albo nie właściwe jej wykonanie to problem, który może nas dużo kosztować, nie tylko w eksploatacji ogrzewania, ale także ze względu na potencjalny problem z wykonaniem takich napraw. Lepiej wszystko dobrze zaplanować na początku i zdecydować się na wysokiej jakości materiały.
W przypadku izolacji podłogowej ważny jest dobór materiałów. Płyty o takiej samej grubości ale o połowie niższym współczynniku przewodzenia ciepła uzyskują dwukrotnie wyższą izolacyjność. Płyta o mniejszej grubości to także dobre zastosowanie w przypadku termorenowacji. W położonej podłodze maksymalną grubość warstwy ocieplenia wyznacza położenie istniejących otworów drzwiowych, ograniczając przy tym pole termoizolacji. Cieńsza płyta izolacyjna jest niezastąpionym produktem także przy ocieplaniu newralgicznych miejsc, w których nie sposób zmieścić izolacji o standardowej grubości.
W wyniku odpowiedniego dopasowania ograniczone jest ryzyko powstawania mostków, którymi ucieka ciepło. Zarówno rodzaj materiału izolacyjnego jak i jego grubość powinny zostać odnotowane w projekcie.
Każda pozycja w specyfikacji technicznej jest ważna
W przypadku termoizolacji podłogi ważne jest aby użyty materiał izolacyjny był odporny na ściskanie. Jeżeli chodzi o posadzki grzewcze, zły dobór materiału termoizolacyjnego może sprawić, że siła grzewcza która ma ocieplać górną warstwę zacznie uciekać w dół, do podłoża, co niekorzystnie wpłynie na efektowność, spowoduje straty energii oraz w konsekwencji wyższy koszt użytkowania.