Filmowa kariera pewnej wykładziny

6 lipca 2015
Fox_Tomasz
Wykładzina "Lśnienie"

W filmach często nie tylko kreacje aktorskie zapadają na trwałe w pamięć. Czasami są to również elementy scenografii, rekwizyty, świat wykreowany.

Oto historia pewnej wykładziny, która zrobiła karierę filmową…

Hotele to miejsca, które kryją w sobie tyle różnych historii ilu gościły ludzi. Nic więc dziwnego że Stephen King w 1977 opublikował powieść, której tak naprawdę głównym bohaterem był malowniczo położony hotel „Panorama”, który, o czym na własnej skórze przekonywali się pozostali bohaterowie książki w trakcie jej trwania – również miał swoją historię za sprawą której był siedliskiem zła. Świetna książka doczekała równie dobrej adaptacji filmowej.

Reżyser filmowy, Stanley Kubrick, zrealizował film, który chociaż różni się trochę od książki – na stałe wpisał się do kanonu nie tylko horroru jako gatunku filmowego, ale także filmu w ogóle. Na dobry odbiór na pewno wpłynęła zaprezentowana w filmie scenografia i sposób w jaki zaprezentowano hotel – miejsce nawiedzone przez duchy, które stopniowo doprowadziły do szaleństwa Jacka, dozorcę hotelu, który opiekował się miejscem wraz z rodziną.

Ok, ale o co chodzi z tą wykładziną?

Jak już wspomniałem, film posiada świetną scenografię i jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych elementów jest wykładzina, a konkretnie wzór użyty na niej. Element ten stał się na tyle ikoniczny, że został użyty ponownie w kinematografii ale także produktach takich jak np. odzież, biżuteria, obudowy na telefon.

Oczywiście także wykładzina o takim deseniu pojawiła się w sprzedaży, dostępna dla każdego. Inne filmy w których wykładzina ta „zagrała” to np. „Toy Story”, czy ubiegłoroczny „Birdman”.


Sklep sprzedający wykładzinę:
spoonflower.com

Przykłady użycia wzoru na innych produktach:
link


Źródło: learningfromhollywood.plSkontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Beata Wojciechowska
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Dział wykładzin:

Joanna Grzeszkiewicz

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www

Tomasz Bieńko