Wygładzanie podłoża

10 grudnia 2012
Fox_Tomasz

Wygładzanie podłoża pod wykładzinę

Pod wykładziny PCV czy linoleum należy powierzchnię wygładzić. Przed wylaniem masy wyrównawczej bardzo istotne jest nałożenie gruntu, który tworzyć będzie warstwę sczepną. Grunt (np. Schönox KH) w odpowiednim rozcieńczeniu z wodą nanosimy na całej powierzchni wałkiem, dbając o równomierne i dokładne pokrycie betonu. Czasem zdarza się, że na jastrychu występują pozostałości po starych pokryciach lub zabrudzenia takie jak smoła czy lepik, wtedy skorzystać należy ze specjalistycznego gruntu, takiego jak Nibogrunt G11 firmy Bostik. Z kolei na podłoża wilgotne lub takie, co do których istnieją zastrzeżenia odnośnie ich wytrzymałości i stabilności stosujemy grunty dwuskładnikowe na bazie żywicy epoksydowej, przykładowo Uzin PE 460.

Dobierając masę wyrównawczą musimy przede wszystkim sprawdzić, jaką grubość tej masy będziemy musieli wylać.

W zależności od równości podstawowego podłoża, masę wyrównawczą lejemy na grubość od 2-3 mm do nawet kilku centymetrów. Przy starych jastrychach cechujących się sporą nierównością podłoża bardzo dobrym rozwiązaniem będzie samopoziomujący podkład podłogowy weber.floor4150 do stosowania w zakresie grubości 2-30 mm lub bardzo wytrzymała, zbrojona włóknem szklanym masa wyrównująca Uzin NC 195 S, stosowana w zakresie grubości 4 – 40 mm. Jeżeli beton jest nowy lub w miarę równy a wymagana grubość masy nie przekracza 6 mm, z powodzeniem można zastosować masę samorozlewną Uzin NC 146.

Po wylaniu masy, przed przyklejeniem do niej wykładziny należy poczekać aż do całkowitego wyschnięcia i związania masy, w zależności od grubości wylewki, chłonności podłoża, temperatury czy wentylacji pomieszczenia czas ten waha się od 24 godzin do nawet kilku dni. A co zrobić, gdy mamy do czynienia z czynnym obiektem, w którego przypadku nie możemy sobie pozwolić na czekanie powiedzmy dwóch dni aż masa wyschnie? Wtedy należy zastosować produkt „szybkoschnący”, który całą wodę wiąże chemicznie w sobie, bez konieczności odparowania. Dobrym przykładem jest Uzin NC 172 Bi-Turbo. Oczywiście masy wyrównawcze stosujemy nie tylko na podłoża betonowe, czasami należy masą wyrównać pracujące stare podłoże drewniane lub z płyt OSB. Wtedy stosujemy specjalnie dedykowaną do takich podłoży masę Uzin NC 175. Masa ta zbrojona jest włóknami poliestrowymi mającymi na celu zapobieżenie pękaniu wylewki na nie do końca stabilnym podłożu drewnianym.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www