UWAGA: Artykuł stanowi branżową ciekawostkę, nie prowadzimy sprzedaży przedstawionych w nim wykładzin wytwarzających prąd.
Zwiększające się zapotrzebowanie na energię elektryczną zmusza do powstawania coraz bardziej efektywnych i przemyślanych sposobów jej pozyskiwania. Jednym z nich jest inteligentna podłoga wykorzystująca energię kinetyczną pochodzącą z ludzkiego chodu do wytwarzania prądu.
Zasada działania podłogi Pavegen polega na przetwarzaniu ciężaru kroków na energię elektryczną. Według założycieli firmy każdy krok wytwarza od 2 do 5 watów energii. Energia ta następnie może być magazynowana w akumulatorach i służyć do zasilania oświetlenia, sieci wi-fi i innych miejskich urządzeń zasilanych energią elektryczną, wszędzie tam gdzie chodzą ludzie.
Jednym z najstarszych przykładów wytwarzania energii z ruchu człowieka jest dynamo rowerowe, podobne rozwiązania stosowane są także w siłowniach na świeżym powietrzu.
W dobie coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną zaobserwować można coraz to nowe sposoby na pozyskiwanie jej. A do wytworzenia jej wystarczy ruch – dlatego też nie dziwi pojawienie się wkładek do odzieży, którym ruch ciała użytkownika wystarczy do wytworzenia prądu i umożliwi np. naładowanie telefonu.
Wykładzina stworzona przez brytyjskich inżynierów z gumy z recyclingu przetwarza energię ludzkich kroków na energię elektryczną. Rozwiązanie to wchodzi w skład globalnego rynku rozwiązań smart city, skupiającego rozwiązania dotyczące odnawialnej energii.
UWAGA: Artykuł stanowi branżową ciekawostkę, nie prowadzimy sprzedaży przedstawionych w nim wykładzin wytwarzających prąd.
Źródło: pavegen.com