Zbyt wiele wypadków w danym miejscu spowodowanych poślizgnięciem może być spowodowane źle dobraną podłogą. Szczególnie w miejscach pracy ważne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa – odpowiednie zainwestowanie w podłoże może wiązać się z zaoszczędzeniem funduszy i zaoszczędzeniem sobie problemów w przyszłości – zarówno dla pracodawcy jak i pracownika.
Zjawisko śliskiej podłogi występuje najczęściej w strefach wejściowych budynków i strefach narażonych na wilgoć. Warto więc planując swoją inwestycję przewidzieć i zastosować odpowiednie rozwiązania wcześniej, niż dopiero w momencie kiedy zacznie dochodzić do wypadków. Wymiana podłoża, które po zainstalowaniu nie zdaje egzaminu to sprawa problemowa i kosztowna.
Wykładziny antypoślizgowe posiadają wtłoczoną fakturę zapewniającą dobrą przyczepność. Poza tym posiadają cechy typowe dla wykładzin elastycznych, takie jak:
- odporność na ścieranie,
- łatwość w utrzymaniu czystości,
- wytrzymałość.
W jakich miejscach szczególnie zastosowanie znajdują wykładziny antypoślizgowe?
Są to miejsca w których występuje większy ruch, często dzieci i ryzyko ewentualnego poślizgnięcia lub potknięcia jest zwiększone:
- baseny,
- schody,
- szkoły,
- hale produkcyjne.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Klasyfikacja wskaźnika antypoślizgowości R wykładziny dla stopy w obuwiu, wg europejskiej normy rozpoczyna się od R9, jednak dopiero parametr R10 zapewnia prawidłowe bezpieczeństwo w użytkowaniu w miejscach narażonych na wypadki.
W wyniku wieloletniego użytkowania wykładzina może stopniowo tracić swoje właściwości antypoślizgowe. Nie musi to się wiązać z wymianą wykładziny. Firma UZIN wprowadziła na rynek preparat RZ Turbo Protect Plus . Lakier ten umożliwia renowację wykładziny elastycznej, przywracając jej także jej właściwości antypoślizgowe.
Warto zwrócić uwagę także na to że jest to jeden z nielicznych produktów posiadających certyfikat potwierdzający właściwości antypoślizgowe R10.