Podłoga podniesiona – ukrywanie instalacji pod podłogą
Najlepiej poprzez podłogę podniesioną! A co to takiego?
Są to konstrukcje, które w ostatnich latach zyskały całkiem sporą popularność, szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, biurach, pracowniach i innych. Dlaczego okazały się być aż tak przydatne? Właśnie te podłogi umożliwiają szybkie i efektowne ukrycie wielu instalacji pod podłogą, zapewniając przy tym równoczesny łatwy dostęp do nich, jak również umożliwiają tworzenie wielopoziomowych powierzchni.
Konstrukcja nośna.
Najczęściej w systemach podłóg podniesionych elementami nośnymi są regulowane słupki z ocynkowanej stali. U góry takiego słupka znajduje się głowica, na której zostaną zamontowane poprzeczki usztywniające (trawers) łączone na zatrzask bądź złącze śrubowe. Słupi zostają rozmieszczane zgodnie z siatką w rozstawie 60x60cm, a w miejscach występowania stałych obciążeń, ustawione są dodatkowe słupki wzdłuż linii przebiegu.
Pokrycie podłogi.
Zarówno technologia jak i używany materiał do jej wykonania, pokrycia podłóg podniesionych można podzielić na:
monolityczne płytowe – montowane z płyt gipsu integralnego o wymiarach 60x60cm bądź 60x120cm. Pokrycia te są nierozbieralne, a połączenia między poszczególnymi płytami realizowane są przez złącza na pióro i wpust ukształtowane na ich krawędziach.
wylewane – tworzone na wstępnym opłytowaniu opartym na słupkach nośnych. Najczęściej wykorzystuje się tu płyty gipsowo-włóknowe o grubości ok 15-20mm. Na nich układana się warstwę izolacji akustycznej z pianki polietylenowej oraz izolację z folii PE. Następnie wylewany jastrych anhydrytowy o grubości 35 mm.
monolityczne – również są nierozbieralne, przez co wymagają utworzenia otworów rewizyjnych, które umożliwią dostęp do przestrzeni pod podłogą. W systemach płytowych najczęściej wykorzystuje się modularne płyty 60x60cm.
kasetonowe – swoje najlepsze wykorzystanie znalazły w pomieszczeniach, w których przewiduje się częstą modyfikację rozmieszczenia wyprowadzeń instalacji. Standardowy wymiar kasetonów to 60×60 cm i jest on zunifikowany z innymi elementami wykorzystywanymi do montażu podpodłogowego.
Źródło: www. budujesz-kupujesz.pl