Porady na temat cyklinowania podłogi
Naturalny materiał jest ponadczasowy. W obliczu zmieniających się trendów podłogowych na przestrzeni lat naturalne drewno cały czas jest popularnym wyborem na podłogę. Jako surowiec naturalny ulega ono szybszemu zużyciu – tutaj z pomocą przychodzi cyklinowanie.
Cyklinowanie drewnianej podłogi to proces, który pozwala przywrócić posadzce pierwotny wygląd i sprawić, że będzie wyglądać jak nowa. Jak się do tego zabrać w odpowiedni sposób?
Odpowiedni sprzęt
Procesowi cyklinowania poddać można drewniane parkiety w każdym wieku. Należy pamiętać, że im większe są zniszczenia, tym proporcjonalnie nasz wkład pracy w odnawianie podłoża będzie większy.
Jeżeli cyklinowanie przeprowadzać będziemy we własnym zakresie, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt, oraz w odpowiedni sposób przygotować pomieszczenie, w którym będą trwały prace – wyprowadzić z niego wszystkie meble, oraz cały inwentarz, wraz z demontażem listew przypodłogowych.
Cykliniarka
Do usuwania starych powłok potrzebna będzie cykliniarka – urządzenie przeznaczone do wygładzania powierzchni drewna, szybko i sprawnie usuwające stare powłoki lakiernicze na podłożu. Szlifowanie trudno-dostępnych miejsc jak np. pod kaloryferami, lub narożników umożliwi zastosowanie szlifierki krawędziowej. Do uzyskania lepszej gładkości powierzchni warto także zaopatrzyć się w polerkę, która umożliwi usunięcie powstających w trakcie szlifowania rys i zadrapań. Pomocne także będą: odkurzacz do odprowadzania pyłu, oraz wałki i pędzle do nanoszenia preparatów zabezpieczających.
Usuwanie starych powłok
Przed naniesieniem na parkiet świeżej warstwy lakieru niezbędne jest jego staranne przeszlifowanie, wraz z usunięciem starych powłok lakierniczych i wyrównaniem powierzchni.
Etapy szlifowania
- Papier ścierny o ziarnistości 36 do 40. Maszynę należy prowadzimy w taki sposób, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni do klepek parkietu i włókien drewna.
- Powtarzamy zabieg tym razem używając papieru o ziarnistości 60 i zmieniając kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzedniej operacji.
- Ostatnie szlifowanie, tzw. wykończeniowe – znowu przeprowadzane jest w innym kierunku, z użyciem papieru o ziarnistości 80 do 100.
Szlifowanie przeprowadzamy do momentu, w którym nie uznamy że nasza podłoga jest idealnie równa i czysta. Ma to kluczowe znaczenie w efekcie po zakończeniu prac. Należy pamiętać o wspomnianej wcześniej szlifierce krawędziowej, która umożliwi dotarcie do trudno-dostępnych miejsc.
Wypełnianie ubytków między klepkami
Po szlifowaniu i oczyszczeniu podłogi z pyłu należy zniwelować szpary i ubytki między klepkami. W tym celu należy użyć preparatu, który uszczelni powierzchnię parkietu. Środek należy wymieszać z powstałym w trakcie pracy pyłem i posługując się pacą nałożyć 2 warstwy na podłoże. Po wyschnięciu całość należy ponownie przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 120 oraz wypolerować siatką szlifierską również o gradacji 120.
Lakierowanie
Kolejny etap, odbywa się za pomocą pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych w przypadku trudno-dostępnych miejsc, oraz wałka na ogólnodostępnych powierzchniach. Po równomiernym rozprowadzeniu należy odczekać 12 godzin, do wyschnięcia.
Szlifowanie pomiędzy aplikacjami lakieru
Należy pamiętać o szlifowaniu międzywarstwowym, pomiędzy schnięciem kolejnych warstw lakieru. Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe – w zależności od stopnia połysku papieru (mat i półmat – ziarnistość od 220 do 320, połysk i wysoki połysk – 320 do 400). Następnie dokładne odpylenie umożliwia nałożenie kolejnej warstwy lakieru. Najlepsze efekty uzyskać można po nałożeniu 3 warstw, poprzedzając aplikację każdej z nich szlifowaniem.
Zastosowanie lakieru zapewnia podłodze wyjątkową trwałość, odporność na ścieranie, zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, oraz działanie wody, środków myjących i alkoholi. Lakier pomaga także w ożywieniu koloru podłoża i dodaje mu życia, oraz połysku.
Po zakończeniu prac parkiet może być użytkowany w ciągu 24 godzin.
Źródło: www.drewno.pl