Użytkownicy wykładzin podłogowych najczęściej zwracają uwagę na parametry techniczne oraz oczywiście na wzór kolor . Rzadko mają świadomość że aby uzyskać odpowiedni efekt bardzo ważny jest tak zwane „przygotowanie podłoża”
Każdy producent wykładziny definiuje podłoże nadające się do układania wykładziny jako: równe, gładkie, stabilne i wytrzymałe. A w zależności od rodzaju montowanego pokrycia oraz podłoża istotna jest również wilgotność. Spełniając wszystkie warunki producenta będziemy pewni że uzyskamy zaplanowany efekt. W przeciwnym razie w trakcie eksploatacji mogą spotkać nas niemiłe niespodzianki a wykładzina zużyje się w znacznie szybszym tempie.
I tak:
- równe podłoże pozwoli nam uzyskać równą powierzchnię posadzki (należy pamiętać, że np. wykładzina PCV ze względu na swoja błyszczącą powierzchnię dodatkowo podkreśla nawet najmniejszą nierówność!
- gładkie podłoże przedłuży nam czas eksploatacji wykładziny, gdyż nawet najmniejsze ziarno piaski pod wykładziną tworzy punkt gdzie wykładzina przeciera się znacznie szybciej. W związku z tym stosowanie masy wygładzające jest nieodzowne !
- stabilne gdyż wykładziny mają ograniczona elastyczność i jeśli posadzka „klawiszuje” na 100 % w tych miejscach wykładzina prędzej czy później zostanie uszkodzona. Zaleca się stosowanie żywic epoksydowych w celu połączenia klawiszujących płyt posadzki
- wytrzymałe gdyż na wykładzinę podczas użytkowania działają różnego rodzaju siły które mogą spowodować rozwarstwienie się systemu posadzki. Wiadomym jest ze pęka najsłabsze ogniwo. Jeśli będzie to posadzka naprawa jest niemożliwa niezbędna jest wymiana całej posadzki. Dla tego należy słabe warstwę usunąć poprzez szlifowanie lub wzmocnić poprzez specjalistyczne grunty a niektórych wypadkach wymienić posadzkę na taka która spełnia wymogi wytrzymałości.
Oczywiście każda posadzka musi być przed montażem odpylona.
Osobnym ważnym tematem jest wilgotność.