Renowacja posadzek w szkołach
W budynkach oświaty okres wakacyjny przysłużyć może zaplanowanym pracom remontowym. To także czas wymiany lub renowacji zainstalowanych posadzek. Przekonajmy się jak skutecznie przeprowadzić te ostatnie tak, aby zdążyć przed wrześniem.
Na początku warto zaznaczyć, że czystość i higiena w placówkach edukacji mają wartość szczególną.
Otoczenie, w jakim przebywają dzieci przez dużą część swojego dorastania kształcąc się, ma duży związek nie tylko bezpośrednio z zagrożeniem dla zdrowia, ale także z wyniesionymi nawykami odnośnie higieny. Dlatego też szkoły mają ustawowy obowiązek wdrażania planów higieny, w czym pomagają ujednolicone procedury i modułowo, oraz prosto skonstruowane systemy czyszczące.
Należy na uwadze mieć fakt, że codzienne dbanie o czystość w szkole jest zajęciem czasochłonnym. Nawet przeprowadzane rutynowo, w roku szkolnym, nie umożliwi wykonania pełnej renowacji, która zazwyczaj przeprowadzana jest w okresie wakacyjnym, kiedy korytarze świecą pustkami.
Czynniki procesu czyszczenia
Składają się na nie:
- Czas – musi upłynąć, aby doszło do oczekiwanych rezultatów.
- Temperatura – przyśpiesza procesy chemiczne, oraz pomaga środkom czystości zemuglować i usunąć nieczystości. W zależności od rodzaju zabrudzeń, temperatura musi być niska, lub wysoka.
- Procesy chemiczne – czyli nic innego jak czyszczenie.
- Procesy mechaniczne – przecieranie na mokro, ścieranie, osuszanie i zabezpieczanie podłóg.
- Procedury – od przygotowania otoczenia, przez dobór środków, po stosowanie odpowiednich metod czyszczenia.
W przypadku wykładzin obiektowych powinniśmy stosować profesjonalne środki czyszczenia. Są one znacznie silniejsze, od ogólnodostępnych i uniemożliwiają nawarstwianie się zabrudzeń. W przypadku gruntownego czyszczenia podłoża stosować powinno się środki powierzchniowo czynne, które pozwalają na odklejenie się warstwy zabrudzeń od podłoża.
Metody czyszczenia wykładziny w szkołach
Po pierwsze należy usunąć z podłoża nieprzylgnięty brud i dokładnie odkurzyć powierzchnię. Podłogi z PCV, oraz linoleum zazwyczaj na swojej warstwie użytkowej posiadają warstwę ochronną, na której gromadzą się płytkie rysy i ślady użytkowania. Ślady te można usunąć przy pomocy preparatów do codziennej pielęgnacji, lub miejscowej renowacji.
Mocniej zniszczona powierzchnia wymaga podjęcia bardziej radykalnych działań. Uszkodzoną powłokę ochronną należy ściągnąć za pomocą środków chemicznych dedykowanych do tzw. strippingu. Należy pamiętać, aby przed podjęciem działań zabezpieczyć listwy i drzwi taśmą malarską.
Środki do renowacji i czyszczenia wykładzin w naszej ofercie sklepowej
Źródło: biznes.newseria.pl