Stukające panele – jak sobie z nimi poradzić?

21 kwietnia 2016
Fox_Tomasz
Uzin logo

Jak poradzić sobie ze stukającymi podczas chodzenia panelami?

Wielu użytkowników nie podejmuje się instalacji podłogi układanej na pływająco ze względu na problematyczny stukot, który często może towarzyszyć użytkowaniu takiej podłogi. Czy wybierając panele laminowane konieczne jest pójście na kompromis i rezygnacja z komfortu użytkowania podłoża które nie hałasuje przy chodzeniu?

Skąd bierze się stukanie paneli?

Pokrycia podłogowe, które podczas instalacji nie są przyklejane do podłoża nazywane są podłogami pływającymi. Nie klejone, nie są w żaden trwały sposób przyklejone do jastrychu i w związku z tym mają tendencję o tak zwanego „pływania” – przemieszczania się pod wpływem użytkowania lub wywieranych na nie obciążeń. Pomiędzy wykładziną a wylewką znajduje się wolna przestrzeń, która wypełniona jest jedynie folią paroizolacyjną oraz podkładem. Zazwyczaj te trzy elementy nie są ze sobą trwale powiązane, przy czym wyjątkiem są podkłady zintegrowane z folią. Występujące pomiędzy tymi częściami wolne przestrzenie są powodem hałaśliwych stukotów. Często może mieć to związek ze słabym podkładem podłogowym, który jest zbyt cienki oraz zbyt kruchy, co przekłada się na to że nie amortyzuje on w sposób dostateczny kroków.

Zaleca się aby wszystkie posadzki układane w systemie bezklejowym posiadały podkład podłogowy oraz paroizolację.

Konieczne jest to z następujących względów: folia paroizolacyjna (lub zintegrowane podkłady) chronią panele, które są materiałem drewnopodobnym, przed szkodliwą wilgocią; poza tym podkład podłogowy wyrównuje małe nierówności, które mogłyby niszczyć od spodu panele i ich łączenia oraz pozwala na bezpieczną „pracę” takiej podłogi.

W przypadku niektórych producentów konieczne jest zastosowanie folii paroizolacyjnej o określonej grubości (np. 0,2 mm) aby zachowana została gwarancja. Folię paroizolacyjną kładzie się na podłoże betonowe, następnie na niej instalowany jest podkład.

Wybór podkładu

Spektrum wyboru podkładu pod panele jest bardzo szerokie – od produktów dodawanych za darmo przy zakupie wykładziny, po specjalistyczne rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na parametr poprawy akustycznej. Parametru tego nie należy mylić z izolacją akustyczną, która wycisza dźwięki w dół, czyli do pomieszczenia poniżej. Poprawa akustyczna powoduje wyciszenie dźwięków w pomieszczeniu w którym dana wykładzina wraz z podkładem są zainstalowane. Parametr ten uzależniony jest od gęstości podkładu – im wyższa tym podkład lepiej wycisza, oprócz tego jest też wytrzymalszy. Dobrym przykładem tego są maty kwarcowe, które dzięki swojej bardzo dużej trwałości, nawet przy wymianie podłogi często same nie wymagają wymiany.

Źródło: www.myfloor.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www