Trochę historii o pierwszych wykładzinach …

30 września 2013
Fox_Tomasz

Historia wykładzin

Dla ludzkości dywany były znane od czasów prehistorycznych np. pod postacią obdartej ze zwierząt tkanej skóry, którymi wykładali swoje jaskinie. Jednak, na drodze ewolucji w procesie produkcji, techniki wyrobu bądź wzornictwa obecnie znane przez nas dywany bądź wykładziny wyglądają już zupełnie inaczej. Zmiany te dyktowane były i są głownie względami społecznymi i ekonomicznymi.

Według źródeł początków dywanów można szukać u plemienia Nomadów w erze Neolitu (ok. 6000 roku przed narodzeniem Chrystusa). Na suchych regionach stepów tkano pierwsze dywany z wełny oraz skóry bydła. Były one rozkładane w namiotach bądź wieszane w celu ochrony przed insektami i zimnymi wiatrami. Dodatkowo mogły być używane jako siedziska, koje bądź modlitewniki. Pierwsze wzory, jakie pojawiały się na ówczesnych dywanach przypominały zwierzęta, rośliny oraz wyobrażenia Bogów.

Inne źródła wspominają również o egipskich malowidłach, których datę powstania szacuje się na 2000 rok p.n.e.

Najstarsze dywany.

Jeden z najstarszych dywanów został odnaleziony w mongolskim grobowcu w roku 1960. Jego powstanie szacuje się na V wiek p.n.e. a swoim wyglądem przypomina obecne perskie dywanu z gordyjskimi węzłami.

Kolejny „wiekowy” dywan został zlokalizowany w grobowcu księcia Scytów (wódz koczowniczych ludów Iranu) w południowej Syberii. Jego powstanie szacuje się również na 5 wiek p.n.e.

Skąd pochodzą dywany i wykładziny?

Mimo znalezisk miejsce pochodzenia wykładzin nadal jest dyskusyjne. Wielu analityków i historyków za takie miejsce wskazuje Turkistan w centralnej Azji. Migracje z tych rejonów miały formę rzemieślnictwa i rozprzestrzeniały się na Zachód do Persji i Anatoli, na Wschód do Chin i czasem na Południe do Indii.

Inna znana teoria opiera się na zapiskach Marco Polo i wskazuje Persję (Iran) i Anatolie (Turcja) na kolebkę przemysłu wykładzinowego. Z tych miejsc rzemieślnictwo miałoby się rozprzestrzenić na Kaukaz, do Turkistanu, Meczetu, Heratu, Kabulu, Indii i do Kaszmiru.

Coś z literatury…

Egipt

Legendy twierdzą, że Kleopatra przedostała się w pobliże władcy Rzymu – Juliusza Cezara owinięta w dywan i osłoniwszy się oczarowała i uwiodła go swoją urodą. Powołując się na dzieła greckiego pisarza i myśliciela Athenaus’a, dywan był oznaką luksusu i przepychu. Cechował on przede wszystkim wyższe klasy. Dywan pełnił funkcje dekoracyjne, a te droższe, miękkie i barwione dywany wełniane pełniły funkcję łoży i siedzisk.

Chiny

Chińskie teksty z czasów dynastii Sasanidów (224-641n.e.) dokumentują istnienie dywanów na tym terenie. Cesarz Herakliusz w roku 628 przywiózł do kraju tkane wykładziny z jednego z najazdów. Najsłynniejszym łupem był haftowany złotem dywan, stworzony w czasach panowania Khosroe (531-579).

Turcja

Tureckie kobiety posiadały duże zdolności w wyrobie dywanów opartych na węzłach tureckich, było to spowodowane napadem na Persję we wcześniejszych okresach. W prowincjach Azerbejdżanu i Hamedanu, techniki te stosowane są do dziś.

Zobacz nasze oferty wykładzin.

Źródło: www.epodloga.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www