Nowoczesna wykładzina w sklepie
Płytki winylowe (LVT – Luxury Vinyl Tile) to ostatnimi czasy jedne z najbardziej popularnych wyborów jeżeli chodzi o podłogę w obiektach, które za zadanie mają przyciągnąć do siebie klientów.
Przypomnijmy: płytki LVT to zbliżone rozmiarowo do paneli podłogowych moduły wykładziny, które cechuje wysoka trwałość, mniejsza cena oraz większa łatwość utrzymania, w porównaniu do drewna, gresu lub kamienia, które potrafią świetnie imitować.
Cechy LVT
Jedną z kwestii do przemyślenia przed zakupem jest wygląd płytki. Bo trzeba wiedzieć, że nie tylko wzór i kolorystyka, ale także format płytki to cechy, spośród których można selekcjonować produkt.
W tym ostatnim wyróżniamy m.in.:
- płytki
- panele
- romby
- jodełki
Jeżeli chodzi o wymiary dostępne zazwyczaj są:
- 100x25cm (rozmiar klasycznych paneli drewnianych)
- 50x50cm (przypominający płytkę kamienną)
Kolejną cechą jest rodzaj montażu:
- klejone
- dociskowe (system click)
- bezklejowe (typu loose-lay)
Panele typu loose-lay zalecane są wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z podłogami podniesionymi. Dociskowe z kolei sprawdzą się lepiej w sytuacjach gdy wymagana jest szybka wymiana podłogi.
Na powierzchni handlowej, intensywnie uczęszczanej przez klientów ważną rolę gra także trwałość. A na nią składa się grubość warstwy użytkowej, zwaną inaczej warstwą ścieralną. Nie powinna ona być mniejsza niż 0.5 mm, w przypadku tak silnej eksploatacji.
Ostatnia, ale nie najmniej ważna – klasyfikacja użytkowa. W przypadku powierzchni handlowych powinna mieścić się w przedziale 31-34 w przypadku klasyfikacji obiektowej, oraz 41-43 – w przypadku klasyfikacji przemysłowej.
Co więcej? Podłoga LVT pomoże zapewnić akustyczny komfort na powierzchni sklepowej. Dzięki swojej modularności umożliwi wymianę pojedynczego elementu, w razie uszkodzenia. Bez konieczności wymiany całej podłogi.
Podsumowując
Bogate wzornictwo, świetna estetyka, duża odporność na ruch pieszy, oraz na ruch kółek, w przypadku wózków. Do tego dochodzi łatwość montażu, oraz łatwość utrzymania. I niska cena, w porównaniu do naturalnych odpowiedników, które płytka winylowa ma za zadanie imitować. Podłoga na miarę XXI wieku?