Zrywanie starej wykładziny

2 lipca 2013
Fox_Tomasz

Jak zerwać starą i ułożyć nową wykładzinę

Jeśli planujemy na naszej podłodze ułożyć nową wykładzinę, a w chwili obecnej na jej powierzchni znajduje się już jakaś wykładzina, to cały proces należy rozpocząć właśnie od jej zerwania.

Jeszcze nie tak dawno temu, bo tylko kilka lat wstecz, proces zrywania starej wykładziny kojarzył się wszystkim z bardzo mozolnym i męczącym zajęciem – ze zrywaniem kawałek po kawałku starej mocno trzymającej się na podłożu wykładziny. Wiązało się to z bólem kolan i dłoni, które wynikały kolejno z wielogodzinnego klęczenia na twardym podłożu oraz z używania ręcznej zrywaczki lub innego narzędzia, które pełniło jej rolę. O kawałki odchodzącej od podłoża wykładziny bardzo łatwo było się również skaleczyć. Oczywiście problem zerwania starej wykładziny był tym większy, im większe była powierzchnia nią pokryta.

Usuwanie starej wykładziny

Usunięcie samej wykładziny najczęściej nie oznaczało niestety całkowitego pozbycia się z powierzchni podłoża niechcianych elementów. Wykorzystanie różnego rodzaju klejów czy lepików (np. mieszanka Butaprenu z cementem) nie tylko utrudniało samo usunięcie wykładziny, ale także zmuszało nas do ponownego skrobania całej powierzchni w celu usunięcia pozostałości po wykorzystanej mieszance klejącej. Nie rzadko czynność ta była jeszcze trudniejsza, a co za tym idzie bardziej praco- i czasochłonna niż zerwanie wykładziny.

Bardzo popularną metodą ułatwienia sobie tego etapu prac było podgrzewanie kleju za pomocą palnika. Powodowało to jego powolne rozpuszczanie, a to z kolei ułatwiało jego odrywanie od podłoża. Metoda ta nie zawsze była jednak skuteczna, a przy okazji łatwo było się poparzyć – zarówno palnikiem, płomieniem jak i samym rozpuszczonym klejem.

Oczywiście pozostałości po kleju można było skuć. Powodowało to jednak mniejsze lub większe uszkodzenia podłoża, a to z kolei przysporzyło by więcej prac w kolejnych etapach przygotowywania podłoża do układania nowej wykładziny.

Narzędzia do montażu wykładzin

Od kilku lat, stopniowo, w ofercie producentów pojawiają się profesjonalne narzędzia i urządzenia, które mają znacznie ułatwić pozbywanie się starej wykładziny. Ich technologia jest rozwinięta do tego stopnia, iż urządzenia powstają z przeznaczeniem dla konkretnego typu wykładziny. Odpowiedni dobór całej maszyny czy chociażby jej ostrzy nie tylko ułatwi zerwanie wykładziny, ale także wpłynie na mniejsze zużycie urządzenia, a także na mniejsze uszkodzenie podłoża, którego skutki zostały opisane powyżej.

Narzędzia budowlane posadzkarskie firmy WOLFF

Swoją co raz to większą popularność maszyny do zrywania starych wykładzin zawdzięczają prostocie obsługi oraz nieporównywalnej do zrywania ręcznego szybkości działania. Drugi wymieniony czynnik przekłada się na czas trwania całego przedsięwzięcia związanego z układaniem nowej wykładziny, a to z kolei wpływa na konkurencyjność oferty danej firmy w przetargu oraz umożliwia firmie realizację większej ilości zleceń.Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Beata Wojciechowska
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Dział wykładzin:

Joanna Grzeszkiewicz

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www