Żywica podłogowa czy wykładzina elastyczna?

7 marca 2014
Fox_Tomasz
Posadzka żywiczna

Zarówno jedna jak i druga dają wizualny efekt gładkiej płaszczyzny podłogowej. Wykładzina elastyczna oraz żywica podłogowa, to dwa typy wykończenia posadzki, które są szczególnie mile widziane np. w placówkach opieki zdrowotnej, a więc wszędzie tam, gdzie stawia się wysokie wymagania BHP. Swoje atuty wykorzystają również w szkołach, obiektach przemysłowych czy wnętrzach komercyjnych.

Jedną z pierwszych różnic, jakie można zauważyć porównując te dwa typy, to sposób montażu – praktycznie każdy wie, że wykładziny mocuje się przy użyciu specjalistycznych klei bądź taśm, które zalewają nasz rynek swoją różnorodnością. Z żywicą jest nieco inaczej – jest to materiał w konsystencji płynnej, który w zależności od typu, albo malujemy podłoże stosując wałki bądź wylewamy bezpośrednio na podłogę.

Jednak dokładniejsze porównanie wykładziny elastycznej oraz żywicy podłogowej należałoby przeprowadzić na konkretnym przykładzie, np. placówki opieki zdrowotnej.

Jak się pewnie domyślacie, oba rozwiązania są bardzo dobre, jednak mają swoje – zupełnie odmienne – wady i zalety. Zaczynając od wykładziny, pierwszym z brzegu atutem jest jej bardzo szybki oraz mało wymagający montaż, jak również konieczność zastosowania materiałów o niższych wytrzymałościach na ściskanie czy zginanie. Pod wykładzinę PCV w szpitalu można zastosować np. masę UZIN NC 150.  Jej dość sporą wadą jest jednak to, iż mimo zapewnień producenta, jest o wiele mniej odporna na kwasy, ługi czy nawet bieżące zabrudzenia, przez co wymaga dużego nakładu pracy w utrzymaniu czystości. Dodatkowo na niekorzyść wykładziny przemawia fakt, iż jest ona niejednorodna – łączona z kawałków oraz spawana na gorąco – a spawy, niczym najsłabsze ogniwo konstrukcji często ulegają wykruszeniu bądź uszkodzeniom mechanicznym, powodując nieszczelność wykładziny.

Żywica jest materiałem o wiele bardziej wymagającym, jeżeli chodzi o przygotowanie podłoża (przykładowo, masa UZIN NC 170). Chociaż materiał jest sztywniejszy od wykładziny, to jednak należy do grupy bardziej odpornej na działanie wszelkich chemikaliów czy działań mechanicznych. Ich dodatkowym atutem jest jednolita, jednorodna płaszczyzna po instalacji – brak spawów, szwów czy łączeń, przez co nasza powierzchnia jest naprawdę szczelna. Również żywica posiada swoje wady – i do nich należy niestety jej wytrzymałość, a co za tym idzie twardość i sztywność mogą spowodować pęknięcia.

Dodatkowo, należy również pamiętać o żywicy poliuretanowej, która, mimo że mniej odporna na działanie czynników chemicznych – to jednak jest bardziej elastyczna, przez co również mniej wrażliwa na pracę podłoża. Jest to idealne rozwiązanie dla mieszkań prywatnych czy szkół, zapewniające komfort w użytkowaniu i brak pęknięć przez pracę podłoża.

Źródło: www.uzin.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www