Korzyści płynące z prawidłowo wykonanej izolacji termicznej podłgi

7 czerwca 2020
Fox_Tomasz
Izolacja cieplna podłoga

Izolacja podłogi w najniższych kondygnacjach budynków – jak wykonać ją prawidłowo?

Podłoga to element budynku, z którym jego użytkownicy mają ciągły i bezpośredni kontakt. Kluczowym jest więc zadbanie o odpowiednią izolację termiczną, zwłaszcza w przypadku podłóg położonych bezpośrednio na gruncie i nad piwnicami.

Z punktu widzenia komfortu użytkowania kontakt z podłożem ma duże znaczenie dla użytkownika. Dlatego warto zadbać o odpowiednią izolację cieplną podłogi znajdującej się na gruncie oraz na stropie piwnicznym. Ciepła nawierzchnia nie tylko zwiększy przyjemność chodzenia po niej, ale także zmniejszy koszty ogrzewania.

Zalety prawidłowej izolacji podłogi

Niższa temperatura podłogi od temperatury pomieszczenia to gwarancja obniżonego komfortu użytkowania przez domowników. Podwyższanie temperatury pomieszczenie nieznacznie poprawi sytuację. Tzw. podłoga zimna cechuje się podwyższoną ciepło-chłonnością, co w konsekwencji prowadzić będzie do niekorzystnego rozkładu ciepła w pomieszczeniu. Jest to konsekwencją nieprawidłowego zaizolowania podłogi.

Dobrze zaprojektowana izolacja cieplna to taka, która uwzględnia izolację przylegających mostków cieplnych. Kiedy mamy do czynienia z ogrzewaniem podłogowym odpowiednia izolacja ochroni konstrukcję, której zadaniem jest zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu.

Określone wymagania grzewcze

Izolacje cieplną podłoża na gruncie dzieli się na strefy z wyznaczonymi minimalnymi wartościami oporów cieplnych.

Strefa I to izolacja cieplna dla podłogi w postaci pionowych lub poziomych pasów o szerokości co najmniej 1m, usytuowanych po obwodzie budynku, wzdłuż linii styków podłogi ze ścianą zewnętrzną. Wewnętrzna powierzchnia, która pozostaje izolowana jest zazwyczaj podobnie jak strefa I.

W przypadku izolacji ściany pasem biegnącym pionowo wzdłuż ściany, ocieplenie musi sięgać minimum 1 m poniżej poziomu podłogi, oraz min. 0.5 poniżej poziomu teren. Tak zaizolowana podłoga traktowana jest jako strefa II.

W przypadku obydwu metod ocieplania jako materiał świetna będzie wełna kamienna, która jest elastyczna, odporna na działanie wilgoci, oraz posiada dobre właściwości termoizolacyjne. Do izolacji ścian piwnic i podłóg na gruncie zaleca się wykorzystanie wodoodpornych płyt gruntowych.

Płyty mogą być stosowane jako izolacja cieplna i jako zabezpieczenie przed podsiąkaniem wody w zewnętrznej warstwie fundamentu lub pod nim. Dla maksymalnej efektywności płyta powinna z jednej strony stykać się z ciepłą konstrukcją podłogi, z drugiej zaś z podłożem gruntowym.

Izolacja podłogi w piwnicy

Mimo braku oficjalnych stawianych wymagań co do izolacyjności cieplnej podłoża w pomieszczeniach nieogrzewanych, warto zadbać o termoizolacyjność podłogi w piwnicy.

Nieprawidłowo wykonana izolacja cieplna piwnicy może doprowadzić do skraplania się wody, co prawda w niewielkich ilościach, ale wystarczających do wywołania szkód w dłuższym okresie czasu.

Podsumowując

Prawidłowo wykonana izolacja to nie tylko nie marznące stopy i podwyższony komfort użytkowania z podłoża. To także oszczędności w kosztach grzewczych i zapobieganie ew. uszkodzeniom gruntu, wynikającym z rozprzestrzeniającej się wilgoci.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www