Środowisko naturalne zaproszone do wnętrza – projektowanie biofilne

22 stycznia 2021
Fox_Tomasz
Projektowanie biofilne

Synergia natury z architekturą – projektowanie biofiliczne

Gospodarka o obiegu zamkniętym, odpowiednie pozyskiwanie surowców i produkcja z zerową emisją – to tematy wpisujące się ekologiczny sposób działania produkcji wykładzin i w sektorze budowlanym w ogóle. Tak zwany zrównoważony rozwój, o którym mowa, powoduje że granica między wnętrzem, a środowiskiem zewnętrznym zaciera się. Trend ten nazwany został biofilią.

Projektowanie biofilne – na czym polega?

Biofilia w dosłownym znaczeniu to umiłowanie życia i form życia. Rozumieć można to jako potrzebę poszukiwania więzi i kontaktu z naturą, który jak wskazują różne badania – ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wzmożony kontakt z naturą u dorosłych przejawia się korzystnym wpływem na zdrowie psychiczne. U dzieci przebywanie w środowisku naturalnym to zachęta do aktywności fizycznej i zabawy.

Projektowanie biofilne jest owocem tych badań i odpowiedzią na styl życia, w którym coraz więcej czasu spędzamy zamknięci w pomieszczeniach. Celem jest stworzenie otoczenia, które przypominać będzie naturalne, wpływając tym samym na nasze samopoczucie. To swoiste przeniesienie środowiska zewnętrznego do wewnątrz.

Otoczenie biofilne w szpitalach

Obok jakości opieki zdrowotnej, również otoczenie może mieć wpływ na szybszą rekonwalescencje. Badania dowiodły, iż stosowanie tego typu projektowania w placówkach opieki zdrowotnej wywiera szczególnie wspierający efekt na pacjentów.

Całość sprowadza się nie tylko wprowadzenia roślin do przestrzeni, ale także wpisanie w koncepcję elementów architektonicznych, oraz podłogi. Sprzyja temu użycie naturalnego surowca, np. drewna, duża ilość naturalnego światła, oraz widok na tereny zielone. Powstający efekt synergii potęguje poczucie spojenia ze środowiskiem naturalnym.

W niektórych przypadkach uwzględnienie cech naturalnych w projekcie może być kłopotliwe i istotną rolę odgrywa kreatywność projektantów. Np. położenie obiektu w centrum miast utrudnić może dostęp do terenów zielonych. Badania pokazują jednak, że odpowiednio zaaranżowane wnętrze może stanowić swego rodzaju namiastkę kontaktu z naturą.

Przykłady projektowania biofilicznego w architekturze

Przykład projektowania biofilnego – apartament w Amsterdamie:

Poniżej inny przykład architektury biofilicznej w Singapurze:

Więcej informacji w dokumencie od Forbo (całość po angielsku): forbo.com



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www