Wykładzina w biurze? Dlaczego nie!

16 września 2013
Fox_Tomasz
Wykładziny do biur

Wykładziny biurowe

Jak każdy z nas wie, wykładziny biurowe potrafią być bardzo kłopotliwe. Zazwyczaj po takiej wykładzinie chodzi się w butach, również w tych na wysokich obcasach, nieraz i nie dwa przestawia się meble i zatrzymuje ona sporo brudu wnoszonego z zewnątrz, co w okresie jesienno-zimowym może być prawdziwą katorgą. Co więc należy zrobić, aby mimo intensywnego użytkowania nasza wykładzina w biurze nie tylko nie odstraszała potencjalnych kontrahentów, ale również cieszyła oko estetycznym wyglądem?

Po pierwsze – czyszczenie i konserwacja.
Czyszczenie wykładzin (i to nie tylko tych w biurze) jest konieczne, jeżeli chcemy zachować ich estetyczny wygląd i wydłużyć czas zdolności do użytkowania. Mówiąc – czyszczenie – nie mamy tu na myśli samego odkurzania czy czyszczenia drobnych zanieczyszczeń. Mowa tu o czyszczeniu specjalistycznym, które powinno odbywać się najlepiej raz na 3 – 4 miesiące.

O wykładziny tekstylne można dbać na dwa sposoby:

Metodą na sucho (tzw. metoda suchej piany, bonnetowanie czy kapsułkowanie). Czyszczenie to ma swoją jedną, bardzo ważną zaletę – jest szybkie i nie wymaga przerwania pracy biura, ponieważ wykładzinę po czyszczeniu można od razu użytkować. Metoda czyszczenia na sucho polega na naniesieniu środka czyszczącego i wcieraniu go maszyną tarczową w runo wykładziny. Środek ten krystalizując się wiąże brud, a więc po tym należy już tylko odkurzyć wykładzinę.

Metodą na mokro (tzw. dogłębne). Metody te są na pewno bardziej efektywne, niż metody czyszczenia na sucho, jednak wymagają on nas zamknięcia biura na co najmniej kilka godzin. Środek piorący nanoszony na powierzchnię wykładziny, rozpuszcza się wiążąc brud, a następnie należy go odessać za pomocą ekstraktora. Z racji swojej wyższej ceny, niż za metody suche, przy jakichkolwiek wątpliwościach, zawsze można skorzystać z doświadczonych firm, które takiego typu usługami zajmują się na co dzień.

Środki czyszczące do wykładzin

Jeżeli w biurze mamy położoną wykładzinę PCV, to o jej regularnym czyszczeniu również należy pamiętać. Najlepiej robić to dwa razy w roku. Najpierw należy oczyścić wykładzinę maszyną szorującą z zastosowaniem specjalnego środka czyszczącego, ponieważ dzięki temu nie tylko usuwamy brud i drobne zarysowania, ale również odzyskujemy pierwotny kolor naszej wykładziny. Następnie nakłada się na nią powłokę akrylową i ostatecznie – poleruje się ją, aby utwardzić powłoki i zwiększyć połysk.

Po drugie  – walcz z brudem wnoszonym z zewnątrz.

Niezależnie od rodzaju wykładziny położonej w biurze, czynnikiem wpływającym na szybsze jej zużywanie jest brud z zewnątrz, a przede wszystkim – drobnoziarnisty piasek. Aby zaradzić temu problemowi należy pamiętać o systemach czyszczących przed wejściem do budynku, czyli o odpowiednich wycieraczkach obiektowych, dostosowanych do natężenia ruchu i rodzaju obiektu. W tym wypadku warto inwestować w rozwiązania profesjonalne – wycieraczki obiektowe charakteryzują się przede wszystkim dłuższą żywotnością oraz skutecznością czyszczenia w porównaniu ze zwykłymi wycieraczkami domowymi. Dodatkowym ich atutem jest również fakt, że do wyboru mamy bogatą i zróżnicowaną ofertę zarówno wycieraczek zewnętrznych jak i wewnętrznych.

Po trzecie – pamiętaj o odpowiednim wyborze wykładziny.

Zawsze niespodziewanie przychodzi w każdym biurze ten moment, kiedy odkrywa się fakt, iż nasza wykładzina jest już na tyle zużyta, że warto pomyśleć nad jej wymianą.

Należy wtedy zwrócić uwagę nie tylko na jej walory estetyczne i nasze upodobania, ale również na dobór materiału tak, aby jak najlepiej służył w danych pomieszczeniach. Do pomieszczeń biurowych można zastosować wykładziny dywanowe w wielu rodzajach: welurowe, pętelkowe, igłowane bądź płytki dywanowe, które umożliwiają tworzenie oryginalnych wzorów oraz, w sytuacjach specjalnych, wymianę tylko pojedynczych płytek. W pomieszczeniach socjalnych, takich jak kuchnia bądź jadalnia warto pomyśleć nad zastosowaniem wykładziny z PCV, która jest łatwiejsza w codziennym czyszczeniu. W miejscach, gdzie nasza wykładzina jest narażona na dodatkowe, intensywniejsze użytkowanie (np. pod biurkami czy stołami) można ją dodatkowo zabezpieczyć przez zastosowanie maty ochronnej.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą w tym zakresie!

 

Źródło: www.e-floors.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www