Wszystkich działających w branży wykładzin zapewne zainteresuje fakt, iż obecnie obserwuje się wzrost światowego zapotrzebowania na wykładziny dywanowe. Wzrost ten wynosi rocznie 5% i prognozy przewidują roczną produkcję 18,6 mld metrów kwadratowych do roku 2016. Branże można więc uznać za rozkwitającą. W reakcji na rosnący trend rozpoczęto pilotażowy uwzględniający program zwrotu i recykling wykładzin dywanowych w ramach projektu EUROC2C CARPETCHAINS, realizowanego ze środków unijnych.
Program ten polegać ma na współpracy z producentami, wykonawcami podłóg, oraz przedsiębiorstwami zajmującymi się zbiórką i przetwarzaniem odpadów. Chodzi o dopracowanie cyklu produkcji o możliwość odbioru i przetwarzania starych wykładzin, które do tej pory utylizowane są w miejskich piecach, piecach cementowych czy na składowiskach odpadów. Celem projektu jest dopracowanie działalności przedsiębiorstw, aby działały w sposób taki aby raz wytworzone produkty nadawały się do ponownej produkcji – czyli celem jest recykling wykładzin dywanowych.
W głównej siedzibie firmy Desso w Holandii, jednego z koordynatorów projektu EUROC2C CARPETCHAINS, naukowcy uruchomili pierwszy pilotażowy i technologicznie nowoczesny zakład do sortowania i separacji odpadów wykładzinowych.
Marco van Bergen, koordynator projektu z ramienia firmy Desso opowiada o procesie recyclingu:
„Pierwszy krok to ustalenie rodzaju przędzy. W tym celu wykorzystujemy specjalny analizator bliskiej podczerwieni. W 2009 r. opracowaliśmy innowacyjną technikę separacji 'Refinity’, która umożliwia nam oddzielanie przędzy od innych włókien z podkładu. W ten sposób powstają dwa główne strumienie materiałów nadających się do recyklingu. Po przejściu dodatkowego etapu oczyszczania, przędza o żądanej czystości trafia do producenta, który wyprodukuje nową przędzę. W toku procesu potrzebne są pewne pierwotne materiały, aby zrównoważyć straty i nieefektywność procesu. W przypadku poliamidu 6 ten proces odbywa się w Aquafil, jednego z naszych dostawców przędzy. Jest on w stanie wielokrotnie przekształcać odzyskane, poużytkowe włókna wykładzinowe z poliamidu 6 w nowe”.
W procesie recyclingu wykładziny warstwy podkładu z poliolefinu w sposób całkowicie bezpieczny nadają się do ponownego przetwarzania, podkład bituminowy, który stosuje się obecnie w większości płytek wykładzinowych w Europie jest wykorzystywany ponownie w takich branżach jak drogowa czy dekarska. Frakcje nienadające się do ponownego przetworzenia mogą zostać wykorzystane jako paliwo w przemyśle cementowym.
Nad instalacją pilotażową stale prowadzone są prace udoskonalające technologię recyclingu wykładzin dywanowych. Dalsze ulepszenia mają objąć podniesienie efektywności i dodatkowe, potrzebne w procesie etapy oczyszczania. Rokowania według koordynatora projektu są pomyślne.
Projekt EUROC2C CARPETCHAINS, został zakończony w lipcu 2013 r. Otrzymał ok. 800 tys. EUR dofinansowania ze środków Unii Europejskiej.
Źródło: cordis.europa.eu