Nowe technologie – wykładzina wytwarzająca energię elektryczną

7 sierpnia 2015
Fox_Tomasz

W czasie igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku na schody użyto wykładziny ze specjalnie opracowanego tworzywa gumowego, która wykorzystując energię kinetyczną kroków ludzi jest w stanie produkować prąd.

Pomysłodawcami produktu są naukowcy z firmy PaveGen, którzy wykorzystując gumę pochodzącą z recyclingu, np. z kół ciężarówek, opracowali dwuwarstwową wykładzinę, która jest w stanie wytwarzać energię elektryczną. Zasada działania jest prosta: w wyniku odciśnięcia się stopy dwie warstwy wykładziny zbliżają się do siebie i występująca między nimi różnica potencjałów elektrycznych zamieniana jest na energię

Użyta początkowo w trakcie olimpiady w Londynie wykładzina reagowała w wyniku ruchu pieszych wytwarzając energia, która zasilała lampy LCD wbudowane w panele PaveGen. Dzięki wbudowanym w nie akumulatorom mogą one magazynować energię, nawet do trzech dni. Energia, która powstaje w wyniku kontaktu stopy z wykładziną wystarczy do zasilenia żarówki na 30 sekund. Wykładzinę później zamontowano także na jednym z festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii zgromadziła energię z 250 tys. kroków będącą w stanie naładować 10 tys. telefonów komórkowych.

Naukowcy z PaveGen postanowili dopracować technologię na tyle, aby możliwa była masowa produkcja paneli, które mogą alternatywę dla konkurencyjnych źródeł światła.

Obecnie technologia ma już swoje zastosowanie w miastach, na chodnikach. W tej chwili spotkać można ją w Brazylii, Korei, Francji, USA oraz Wielkiej Brytanii. I wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec.

Rozwiązanie mające na celu przeniesienie ruchu miejskiego na ruch pieszy, przy zastosowaniu opisanej zdobyczy technologicznej może nie tylko stać się źródłem odnawialnej energii elektrycznej, ale także może przynieść dodatkowe korzyści, w postaci odciążenia zmotoryzowanego ruchu miejskiego, oraz komunikacji miejskiej. Wydaje się więc że idea doczeka się rozwinięcia.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www