BIM, czyli projektowanie zgodnie z informacją o budynku

26 września 2021
Fox_Tomasz
Szpital Powiatowy we Wrześni - montaż wykładziny

BIM, czyli projektowanie zgodnie z informacją o budynku

BIM (ang. Building Information Modeling), czyli modelowanie informacji o budynku to podejście, które zrewolucjonizowało koncepcję projektowania budynków. Poniżej postaramy się przedstawić jakie korzyści niesie ze sobą w sektorze opieki zdrowotnej.

Projektowanie budynków w sektorze medycznym jest w założeniach trudniejsze od standardowych przedsięwzięć komercyjnych lub mieszkaniowych. Nie chodzi tylko o dużą powierzchnie, to również spełnienie krytycznych wymagań projektowych, oraz higienicznych. Również terminowość oddania budowli do użytku jest ważna – obiekt ma służyć lokalnej społeczności pacjentów.

Wielkość przedsięwzięcia przeznaczonego dla opieki zdrowotnej może być przyczyną potencjalnych problemów z komunikacją wielu zespołów architektów, oraz inżynierów równolegle pracujących nad inwestycją. Tu z pomocą przychodzi BIM, udostępniając ten sam model 3D projektu wszystkim zaangażowanym zespołom, niezależnie od miejsca ich usytuowania. Istnieje możliwość podzielenia projektu budynku na mniejsze modele, przeznaczone dla konkretnych grup. Umożliwia to indywidualną pracę nad poszczególnymi modułami na wczesnych etapach inwestycji, przed złączeniem w całość.

Kolizje projektowe, a BIM

Duży, złożony projekt i współpraca wielu niezależnych zespołów mogą generować konflikty projektowe. Brak wykrycia błędów na etapie projektowania może być brzemienny w skutkach, w kolejnych fazach. To koszt finansowy, oraz ewentualne opóźnienia w realizacji. Aby zredukować ryzyko poprawek po etapie projektowania warto zwrócić się ku BIM właśnie. Oprogramowanie potrafi wychwycić kolizje między elementami budynków, oraz dzięki symulacji – sugerować alternatywne rozwiązania.

BIM to nie tylko budowa zewnętrznej struktury nowych budynków przeznaczonych dla służby zdrowia. To również możliwość projektowania wnętrz, wraz z planowaniem wyposażenia, systemów, oraz urządzeń. W sektorze opieki zdrowotnej przy dużym zaawansowaniu technologicznym wyposażenia wnętrz jest to szczególnie ważne. BIM umożliwia zmapowanie i zaplanowanie każdego elementu, od rozmieszczenia łóżek i urządzeń elektrycznych, przez urządzenia rentgenowskie i MRI, po systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji.

Program oferuje również możliwość tworzenia wizualizacji po zakończonych pracach, które mogą przyczynić się do poprawy orientacji i ułatwienia poruszania się po obiekcie.

Projekty BIM od Forbo Flooring



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www