Jak układać posadzki w okresie zimowym?

27 października 2021
Fox_Tomasz
Wylewka podłogowa

Układanie posadzek w okresie zimowym

Okres zimowy to dodatkowe wyzwanie dla wykonawców instalacji wykładzin na obiektach. Dwie najbardziej typowe sytuacje z jakimi można się zmierzyć to:

  • niska temperatura na zewnątrz, wewnątrz pomieszczeń odpowiednia
  • niska temperatura wewnątrz, zbliżona do tej na zewnątrz (obiekt nieogrzany).

W przypadku wyrobów cementowych przed wymieszaniem ich z wodą można przewozić je nawet na dużym mrozie. Transport w niskiej temperaturze po wymieszaniu może doprowadzić do zaburzenia procesu wiązania zaprawy, znacznie go wydłużyć. Również występujący powolny przyrost wytrzymałości w wyniku ujemnej temperatury przechowywania wydłuży czas, po którym można obciążać instalację lub wykonywać kolejne prace.

Niskie temperatury powodują powolną aktywację wszystkich niezbędnych polimerów, przez co zaprawa samopoziomująca może mieć dużo mniejszy rozpływ i gorsze właściwości poziomujące.

Reguła, której należy przestrzegać szczególnie w obiektach nieogrzewanych w okresie zimowym to stosowanie wyrobów błyskawicznych, posiadających przyśpieszony przyrost wytrzymałości, oraz krótszy czas wiązania. Należy pamiętać o tym, żeby temperatura w trakcie wykonywanych prac była wyższa od zera.

Instalacja podłoża zimą w pomieszczeniach ogrzewanych

Zanim rozpoczniemy pracę – worki z materiałem powinny być przechowywane w pomieszczeniu o dodatniej temperaturze, tak aby podnieść ich temperaturę obniżoną na etapie transportu, lub magazynowania.

Użyta woda do przygotowania mieszanki nie powinna być zbyt ciepła, gdyż może mocno skrócić czas zachowania parametrów roboczych, oraz negatywnie wpłynąć na wielkość skurczu. Zalecana temperatura to 25°C.

Ogrzane pomieszczenia umożliwiają użycie produktów o normalnym czasie wiązania i schnięcia.

W przypadku wylewki samopoziomującej należy zachować ostrożność przy grzaniu grzejnikami. Miejsca najbliżej grzejnika narażone są na wyższe temperatury, co spowodować może szybsze odparowanie wody, przed związaniem i w konsekwencji spękania. Dlatego grzejniki należy ustawić na minimalnej mocy, utrzymującej w ciągu najbliższych kilku dni temperaturę min 15°C. Zmniejszona temperatura pozwoli również na zachowanie wilgoci w pomieszczeniu, potrzebnej do wiązania cementu.

Instalacja podłoża zimą w pomieszczeniach zimnych

W przypadku pomieszczeń nieogrzewanych i temp. niższych od 10°C do wykonania jastrychu użyć można gotowej mieszanki weber.floor RAPID. Produkt ten wzbogacony został specjalnymi dodatkami przyśpieszającymi wiązanie. Mieszanie materiału z wodą o temperaturze ok 25°C umożliwi uzyskanie szybszego wiązania.

Wylewka samopoziomująca nie powinna być stosowana w obiektach nieogrzewanych, bez wcześniejszego zwiększenia temperatury do powyżej 10°C. Niska temperatura spowoduje nieprawidłowy rozpływ, nawet po wymieszaniu z ciepłą wodą.

Również ważny czynnik to temperatura samego podłoża. Im niższa tym większe ryzyko obniżenia właściwości wiązania wylewki. Zbyt długie wiązanie i pozostawienie materiału w formie płynnej może spowodować opadanie większych i cięższych ziaren. Owocem takiej segregacji materiału jest obniżona wytrzymałość mechaniczna podkładu podłogowego. Dlatego też zalecane jest użycie dmuchaw w pomieszczeniach na których planujemy prace, przed ich rozpoczęciem.

Źródło: weber.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www