Tarkett – projektowanie wnętrz dla osób chorych na demencję

15 marca 2021
Fox_Tomasz
Projektowanie dla demencji - Tarkett

Tarkett – projektowanie wnętrz dla osób chorych na demencję

Rozwój medycyny przyczyniwszy się do wydłużenia życia i lepszego zdrowia populacji, wymusił w konsekwencji konieczność zapewnienia odpowiedniej opieki osobom w podeszłym wieku. Dlatego też w interesie społeczeństwa jest rozwijanie i utrzymywanie placówek, takich jak domy opieki. Wymogi i specyfika tego segmentu wymaga specjalnego podejścia do sfery projektowania.

Poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów i wzornictwa przestrzenie użytkowane przez osoby starsze, w tym chorujące na demencje, stają się bardziej przyjazne, stymulujące i komfortowe. Ułatwiona nawigacja po korytarzach owocuje zmniejszeniem niepokoju u mieszkańców i ryzyka poślizgnięć, potknięć, oraz upadków.

Przestrzeń zaprojektowana dla jesieni życia

Demencja jest grupą chorób mózgu, których konsekwencjami są obniżenie zdolności myślenia, oraz zapamiętywania. W miarę postępu choroba może uniemożliwić samodzielne funkcjonowanie, oraz problemy z komunikacją.

Biorąc pod uwagę szereg czynników wpływających na polepszenie samopoczucia osób cierpiących na chorobę firm Tarkett stworzyła koncepcję projektowania przyjaznych wnętrz.

  • Wzornictwo – użycie rozpoznawalnych, nieskomplikowanych faktur może uspokoić i pobudzić pamięć. Należy unikać abstrakcji i nadmiernie obciążonych motywów. Zaleca się używanie przyjaznych wzorów drewnianych.

  • Kolor – zalecane są delikatne desenie, oraz odpowiednie dostosowanie kontrastu, tak aby ułatwić orientację. Wysoki kontrast w pomieszczeniach sprawia, że np. meble są lepiej widoczne. Kontrastująca ze ścianami podłoga w korytarzu uwidacznia granice dla ścieżki poruszania się. Niski kontrast może zachęcić do przemieszczania się z jednego miejsca, do drugiego.

  • Ułatwienie percepcji wzrokowej – osoby starsze mogą mieć problem z rozpoznawaniem kolorów, dlatego w projektowaniu wnętrz należy ostrożnie stosować światło i kontrast, tak aby łatwo można było rozpoznać elementy otoczenia, takie jak drzwi, uchwyty, oraz meble.

Po garść inspiracji i więcej informacji zachęcamy do zajrzenia w link:
Broszura Domy Opieki

Źródło: obiektowe.tarkett.plSkontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www