Jaki klej do parkietu?

17 lutego 2016
Fox_Tomasz
Uzin logo

Podział klejów marki UZIN

Tekst powstał w oparciu o artykuł dostępny na stronie UZIN

Kleje silanowe i silanowo-polimerowe

Jest to nowa generacja klejów, która skupia w sobie zalety klejów poliuratenowych dwuskładnikowych, czyli szybkość wiązania materiału oraz wytrzymałość spoiny, oraz zalety klei jednoskładnikowych – łatwość aplikacji. Przykładem tego typu produktu jest klej UZIN MK-200. Rozwiązanie to w teorii optymalne, zweryfikuje próba czasu – niektóre parametry kleju stworzonego w tej technologii wyjdą na jaw z czasem. Nie zmienia to faktu, że jest to perspektywa bardzo rokująca.

Sprawdź kleje do wykładzin dostępne w naszej ofercie sklepowej – tutaj

Kleje rozpuszczalnikowe

Kleje jednoskładnikowe, produkowane są na bazie żywic syntetycznych, rozpuszczalnikiem jest alkohol, najczęściej metylowy. Przykładem takiego kleju jest UZIN MK-73. Kleje te w obecnie prezentowanej formie występują już około 30 lat. Cieszą się one dużą popularnością, szczególnie wśród parkieciarzy starszego pokolenia. Kleje te nadają się do układania elementów o długości nieprzekraczającej 50 cm, wykonanych z drewna krajowego. Nie są zalecane do drewna egzotycznego (chociaż niektórzy producenci dopuszczają klejenie małych elementów). Za ich główną zaletę uznawane jest posiadanie efektu tak zwanego „pączkowania kleju”, który powoduje, że kleje te pęcznieją przy wysychaniu nieznacznie zwiększają swoją objętość, dokładnie wypełniając przestrzeń między klejonymi surowcami. Usunięcie spowodowanych nimi zabrudzeń należy do średniej trudności zadań. Zaich główną wadę uznawana jest zawartość rozpuszczalników organicznych i wynikająca z niej pewna szkodliwość dla zdrowia, przede wszystkim osoby klejącej, oraz intensywny zapach w czasie klejenia. Cechy te powodują tendencje wycofywania klejów wykonywanych w tej technologii z oferty producentów.

Kleje dyspersyjne

W tych klejach jednoskładnikowych rozpuszczalnikiem jest woda. W ofercie firmy UZIN dostępny jest klej dyspersyjny UZIN MK-80S. Jeżeli chodzi o zastosowanie do odpowiedniego surowca, jest ono podobne do klejów rozpuszczalnikowych z wykluczeniem gatunków krajowych o dużym współczynniku pęcznienia jak np. buk. Głównymi zaletami klejów dyspersyjnych są:

  • bardzo niska emisyjność (UZIN MK- 80 S – EMICODE EC 1)
  • dobre parametry wytrzymałościowe i użytkowe
  • stosunkowo niska cena
  • łatwość w usuwaniu zabrudzeń nimi spowodowanych

Kleje proszkowe

Kleje to bardzo niszowy produkt. Przeznaczone są do klejenia małych elementów wykonanych z mało problematycznych gatunków drewna. Klej otrzymywany jest w wyniku wymieszania specjalnego proszku z określoną ilością wody (podobnie jak w przypadku kleju do tapet). Nie jest to produkt popularny wśród parkieciarzy.

Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe

Kleje te nie zawierają rozpuszczalników ani wody. Produkt z tego segmentu to np. UZIN MK-92S. Nadaje się on do każdego rodzaju drewna, wliczając w to buk, klon, a także drewno egzotyczne. Znajdą one zastosowanie w klejeniu parkietu tradycyjnego, dyli parkietowych, parkietu gotowego, desek wielowarstwowych itd. Do zalet klejów poliuratenowych dwuskładnikowych należą:

  • brak skurczu nawet w grubych warstwach
  • duża wytrzymałość na ścinanie
  • szybkość wiązania
  • niewrażliwość na wilgoć

Do wad zaliczane są: konieczność mieszania, oraz ograniczony czas wykorzystania wymieszanego z utwardzaczem kleju, a także duża trudność w usuwaniu zabrudzeń spowodowanych klejem. Zaleca się aby klejenie tym typem produktów wykonywane było przez profesjonalne firmy parkieciarskie.

Kleje poliuretanowe jednoskładnikowe

Kleje te, podobnie jak poprzednie pozbawione są rozpuszczalników i wody. Produkty firmy UZIN, które zaliczyć można do tego segmentu to UZIN MK-95 oraz UZIN MK-97. Używane są one do klejenia zarówno tradycyjnego parkietu warstwowego, wykonanego z każdego rodzaju drewna, a także dzięki tworzeniu dość elastycznej spoiny zalecane są do litych desek podłogowych. Do wad tego typów klejów zaliczyć można problemy ze stosowaniem ich na przeponach przeciwwilgociowych, gdyż nie przepuszczają one wilgoci i uniemożliwiają spoinie klejowej utwardzić się. Bardzo łatwo usuwa się zabrudzenia spowodowane nimi. Zaleca się ich stosowanie także w przypadku używania ogrzewania podłogowego.

Źródło: uzin.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www