Montaż wykładziny – jak układać płytki?
Źródło: materiały firmy Balsan
Poprzednio dowiedzieliśmy się jak przygotować podłożę pod wymianę wykładziny w płytkach. Dzisiaj dowiemy się jak taką wykładzinę zamontować.
Przed przystąpieniem do układania płytek należy sprawdzić jaki rodzaj ułożenia jest zalecany:
Zachęcamy do kliknięcia w link i zasięgnięcia informacji na temat naszej oferty na wykładziny dywanowe oraz wykładziny PCV
Ustalić tę kwestię można po zapoznaniu się z kartą opisu technicznego, lub kontaktując się z działem klienta producenta wykładziny. Kierunek runa jest zaznaczony za pomocą strzałek zaznaczonych na odwrotnej stronie płytek. Każda płytka powinna być ułożona w określonym kierunku (piktogramy poniżej):
Metoda robocza układania płytek
-
Używając sznura mierniczego zaznaczamy linię referencyjną. Przy pomocy płytki umieszczonej wzdłuż plinty ściennej w pomieszczeniu, w którym układamy wykładzinę, zaznaczamy dwa repery, następnie łączymy je ze sobą za pomocą sznura mierniczego.
-
W celu ustalenia właściwego kąta zaznaczamy drugą linię za pomocą ekierki.
Rozłożenie płytek
Prawidłowe rozłożenie płytek zapewni elegancki i estetyczny wygląd wykładzinie. Ogólna zasada to zapewnienie równowagi między dwoma krańcami pomieszczenia, w którym układania jest wykładzina. Płytki umieszczane na obwodzie naszej podłogi powinny być większe lub równe połowie jednej płytki.
Druga metoda montażu płytek
Układamy pierwszą płytkę w miejscu przecięcia się osi AB i AC, a następnie układamy pozostałe płytki metodą „schodkową”, zapewniając przy tym zachowanie odpowiedniego kąta (Rysunek 1). Stale należy sprawdzać linię między płytkami, przesuwając palcem wzdłuż ich krawędzi.
Dociśnięcie: należy sprawdzić czy płytki są odpowiednio połączone krawędziami. Nacisk styku nie powinien być jednak zbyt duży, aby nie powodować uwypukleń czy fałdów na płytkach.
Przycięcie płytek (Rysunek 2):
Płytka A: ostatnia płytka przed podejściem do koniecznego przycinania.
Płytka B: płytka do przycięcia, którą przykładamy dokładnie do płytki A.
Płytka C: używamy dodatkową płytkę, jako matrycę. Umieszczamy ją przy ścianie, nad płytą B.
Zaznaczamy linię cięcia na płytce B, następnie przycinamy ją kuterem. Następnie układamy przyciętą część płytki B między płytką A, a ścianą.
Wykończenie
W miarę postępowania w układaniu płytek należy zabezpieczyć wykładzinę przed działaniem innych robotników. Należy unikać przemieszczania ciężkich mebli na pokrytych obszarach, przed zakończeniem całej powierzchni.
Poniżej także lista kontrolna przygotowana przez firmę Balsan
- Przed montażem płytki należy przechowywać przez 48 godzin, w temperaturze przekraczającej 15 C, ale nie wyższej niż 30 C.
- Należy sprawdzić czy płytki które będziemy układać pochodzą z tej samej kąpieli barwiącej – można sprawdzić to na etykietach kartonów.
- Należy sprawdzić czy produkty służący do przygotowania podłoża na pewno zalecany jest w przypadku położenia określonych płytek (w tym np. płytek Balsan). Należy przestrzegać czasu koniecznego przyschnięcia, jak również gramatury zalecanej przez producenta. Nieprzestrzeganie bowiem tych 2 zasad może spowodować sklejenie płytek i problem z ich usunięciem.
- Nie należy nigdy rozpoczynać układania od całej płytki wzdłuż muru. Brak przestrzegania zasad układania płytek metodą schodkową może spowodować wadliwe nasuwanie, jednocześnie przyczyniając się do częściowego odsłonięcia spoin, co będzie w konsekwencji przyczyną niewłaściwe wymiarowanie płytek.
- Płytki wykraczające poza spoinę są przycinane wzdłuż niej i przymocowane klejem z obu stron.
- W przypadku produktów z przyciętym runem – należy dopilnować, aby nie uwięzić runa między płytkami (należy podnieść płytkę przy pomocy zagiętego ostrza, aby podnieść uwięzione włókna i przywrócić odpowiedni wygląd spoinom).
- Test ogrzewania: po zakończonym układaniu należy unikać szoku cieplnego związanego z brutalnym wzrostem temperatury.
Źródło: www.balsan.com