Podłogowe systemy grzewcze – wiedza potrzebna do startu

27 września 2019
Fox_Tomasz
Ogrzewanie podłogowe 1

Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć przed zakupem i instalacją?

Zima, a z nią sezon grzewczy, już zaglądają do naszych mieszkań i domów. Systemy ogrzewania podłogowego to trend coraz bardziej popularny w naszym kraju. Jak zaplanować instalację aby ustrzec się przed problemami i zbędnymi wydatkami?

Ogrzewanie podłogowe pozwala zaoszczędzić

Podłogowe systemy grzewcze swoje dzialanie opierają na grzaniu wodą. Systemy takie ze względu na swoją niskotemperaturowość i wynikającą z niej energoosczędność oprocz efektywnego generowania ciepła zimą, mogą pomóc ograniczyć nam wydatki na ogrzewanie.

Dzieje się to za sprawą tego, że ogrzewanie wydobywające się z podłoża umożliwia bardziej efektywne grzanie – umożliwia obniżenie temperatury grzewczej nawet do 2°C bez wpływu na odczuwalną temperaturę w pomieszczeniu. W przeliczeniu na oszczędności wynikające z instalacji podłogowego systemu grzewczego wynieść mogą nawet do kilkunastu procent.

Dzięki ergonomii uczucie komfortu również jest większe. Nasze ciało ogrzewane jest od stóp do głowy, większe ciepło czujemy przy ziemii.

Użytkowanie – o czym pamiętać?

Jeżeli posiadamy zainstalowane ogrzewanie podłogowe, naszej uwadze w trakcie użytkowania i utrzymywania nie mogą umnknąć:

  • cykliczne przeglądy instalacji, pomp, oraz źródeł ciepła – najlepiej dokonywane przed sezonem grzewczym.

W przypadku nowej instalacji należy pamiętać o poprawnym uruchomieniu! Ważne są dokładne odpowietrzenie i regulacja, bez których równomierne rozgrzewanie może być spowolnione, lub nawet zablokowane.

Odpowiednia temperatura na starcie

Ważną kwestią przy starcie jest ustawienie właściwej temperatury wody zasilającej. Często, aby przyśpieszyć proces nagrzewania pomieszczeń ustawiana jest na 55°C w górę. Jest to działanie nieprawidłowe. Systemy grzewcze chronione są przed przegrzaniem przez czujniki termiczne. Tak wysoka temperatura może spowodować wyłączenie pomp i w rezultacie odciąć dopływ ciepła. W konsekwencji zamiast do przyśpieszenia doprowadzić może to do opóźnienia rozgrzania pomieszczeń. Dodatkowo temperatura powyżej 60°C doprowadzić może do uszkodzenia posadzki, np. popękania. 55°C to próg, którego nie powinno się przekraczać. Rozgrzeje ona podłoże do temperatury ok 30°C, powyżej której robi się już za ciepło dla naszych organizmów.

Ogrzewanie pracujące w trybie ciągłym

Decydując się na ogrzewanie podłogowe pamiętajmy o tym, że będzie ono musiało być uruchomione stale. Nie może być ono w takim razie wyłączane, np na noc, gdyż po włączeniu ponowne rozgrzanie się systemu będzie wymagało czasu. W tym czasie także ciepło wytracić może podłoga, która ze względu na dużą powierzchnie jest masywnym nośnikiem ciepła.

Odpowiednie sterowanie

Nowoczesne moduły posiadają sterowniki WiFi, co w praktyce oznacza że sterować ogrzewaniem możemy poza domem, umożliwiając odpowiednie ogrzanie go przed naszym przybyciem.

Ogrzewanie pdłogowe i wykładzina dywanowa?

W kwestii wykładzin – czy istnieją jakieś przeciwskazania? Podobnie jak odradza się stawianie na podłodze meblie, o dużej powierzchni, nie stojących na wysokich nóżkach, tak samo odradzana jest instalacja dywanów. Zarówno jedne i drugie mogą hamować ilość ciepła oddawanego do pomieszczenia.

Źródło: lifestyle.newseria.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www