Polimeryzacja – sposób na zabezpieczenie warstwy ścieralnej wykładzin w miejscach wzmożonego ruchu

18 grudnia 2019
Fox_Tomasz
Forbo Sphera 4

Polimeryzacja – sposób na zabezpieczenie warstwy ścieralnej wykładzin w miejscach wzmożonego ruchu.

Środki czyszczące do podłóg to szybkie usuwanie zabrudzeń. Ich zadaniem powinna być także skuteczna ochrona przed powstawaniem kolejnych. Co tak właściwie zyskujemy dzięki polimeryzacji?

Czym jest polimeryzacja podłogi?

Z punktu widzenia reakcji chemicznej polimeryzacja to wiązanie się małych cząstek monomerów, w duże cząsteczki – polimery. Warstwa zabezpieczająca podłogę tworzona jest z plastyfikatorów ciężkich. Pozostałe substancje odparowują na drodze całego procesu polimeryzacji.

Efekt nabłyszczenia osiągany jest w wyniku osadzenia na posadzce wosku.

W całym procesie ważna jest temperatura i wilgotność. Zalecana jest nie mniejsza niż 10°C, oraz nie większa niż 30°C. Wilgotność względna powinna wynosić 60%.

Kiedy stosować polimeryzację?

To świetne rozwiązanie w przypadku podłóg o dużym natężeniu ruchu. Pozwoli uniknąć matowienia i szarzenia. Warstwa polimerowa pozwoli także ochronić posadzkę przed ścieraniem w wyniku działania piasku i pyłu. Największą skuteczność uzyskamy stosując środki na jednolitym podłożu, np. wykładzinie PVC, bez łączeń.

Przy prawidłowo przeprowadzonej polimeryzacji posadzka zachowa swoją świeżość i estetyczny wygląd. Jeżeli chodzi o samo przeprowadzenie procesu – należy zostawić go specjalistom.

Proces polimeryzacji

Można podzielić go na 3 etapy:

  • przygotowanie powierzchni – należy z niej usunąć zabrudzenia odkurzając lub zamiatając. Po usunięciu kurzu i pyłu wykładzinę należy wyczyścić odpowiednio silnym preparatem, tak aby usunąc pozostałe zabrudzenia.
  • neutralizacja – to czyszczenie wodą.
  • polimeryzacja – po wyschnięciu podłoża możemy przystąpić do nałożenia preparatu na bazie polimerów. Dopuszczalne jest nałożenie kilku warstw, w zależności od intensywności ruchu na podłożu. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy poczekać aż poprzednia wyschnie.

Aby efekt był pełny i długotrwały należy pamiętać o codziennej pielęgnacji podłoża.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www