Problem osiadania posadzek magazynowych w magazynach i centrach handlowych

14 września 2020
Fox_Tomasz
Pęknięta betonowa ściana

Problem osiadania posadzek magazynowych w magazynach i centrach handlowych

Obecna sytuacja związana z koronawirusem jeszcze bardziej przesunęła środek ciężkości na zakupy w sieci. Skokowy rozwój branży e-commerce coraz bardziej przybiera na sile.

Potrzeba szybkiej budowy obiektów magazynowych, produkcyjnych i logistycznych zwiększa szanse na inwestycje nie do końca spełniające swoje wymagania funkcjonalne. Jednym z problemów może być grunt, który położony pod takim obiektem okazuje się niewystarczająco dogęszczony przez wykonawcę.

Co w konsekwencji może doprowadzić do problemów z osiadaniem posadzek i fundamentów.

Rozpoznanie oznak osiadania

W dużych halach komercyjnych i produkcyjnych, oraz magazynach – widocznymi oznakami osiadania są pęknięcia na ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych, oraz osiadanie słupów ram konstrukcyjnych i płyty fundamentowej.

Pęknięcia zazwyczaj pojawiają się nagle i przebiegają w sposób ukośny. Widnieć mogą zarówno na otynkowanych ścianach wewnętrznych, jak i na zewnętrznych ścianach budynku.

W przypadku pracującej konstrukcji pęknięcia zazwyczaj są szersze na górze. Osiadanie wyraźnie będzie widać na nierównych ustawieniach słupów, stóp i płyt fundamentowych. Również pracujące ściany przyczynić mogą się do powstawania szczelin między ścianą, a płytą posadzki, w miarę oddalania się od siebie.

Wczesne oznaki osiadania lub zapadania można zaobserwować – to widoczne coraz większe trudności w otwieraniu i zamykaniu okien, oraz drzwi.

Klawiszowanie płyt betonowych

Klawiszowanie występuje kiedy pod płytą posadzkową występują pustki, wynikające z osunięć podbudowy. Zaobserwować można to w momencie chodzenia lub przejazdu wózków widłowych, albo paletowych – płyty betonowe przemieszczają się względnie góra-dół. Stąd nazwa klawiszowanie.

Oprócz dyskomfortu w użytkowaniu takiego podłoża, może ono stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Również może spowodować szybsze niszczenie sie sprzętu, np wózków widłowych ze słabą amortyzacją.

Klawiszowanie jest często konsekwencją niewłaściwego zagęszczenia gruntu na etapie wykonawczym.

Łódeczkowanie podłoża, czyli „curling”

Określeniem tym nazywamy zjawisko podnoszenia się narożników, oraz krawędzi płyt betonowych. Wynika ono z nierównomiernego skurczu dwóch warstw płyty – dolnej i górnej – w wyniku odmiennych warstw dojrzewania. Wpływa na to różna wilgotność, oraz temperatura. Na dole płyta betonowa dłużej jest wilgotna, na powierzchni schnie dużo szybciej.

Dysonans ten powoduje różny przebiega procesów hydrologicznych między warstwami, co z kolei powoduje dużą różnicę naprężeń w przekroju płyty. W konsekwencji owocuje to łódeczkowaniem narożników i krawędzi.

Naprawa zdegradowanej posadzki

Podstawą skutecznego uporania się z problemem osiadającej, klawiszującej lub wywijającej się w narożnikach podłogi jest dobra diagnoza problemu, następnie opracowanie metody naprawy.

Po pierwsze wyeliminować należy przyczynę, czyli wypełnić pustki między płyta główną, a gruntem. Celem uniknięcia kucia i zrywania posadzki zalecane jest zastosowanie nieinwazyjnych metod.

Rozwiązanie, które przychodzi z pomocą to iniekcja geopolimerowa. Technologię tę cechuje szybkość działania i minimalna ingerencja w istniejący obiekt. Sprowadza się to do zagęszczenia gruntu bezpośrednio pod obiektem, bez wykopów, drgań, czy użycia ciężkiego sprzętu budowlanego.

Geopolimery o których mowa, to wysoko ekspansywne żywice szybko penetrujące grunt i osiągające swoje właściwości użytkowe w bardzo krótkim czasie.

Więcej informacji: geobear.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www