Program ReStart od Tarkett – nowe życie wykładziny
W dobie ekologicznego podejścia do technologii produkcji i ochrony środowiska firma Tarkett wdrożyła w życie program umożliwiający swoim klientom pozbycie się odpadów po instalacyjnych wykładzin.
Mowa o programie ReStart, którego celem jest pozyskanie okładzin, lub ścinek, które pochodzą od producenta, w celu ich recyklingu i ponownego użycia jako nowego surowca.
Coraz częściej firmy prowadzące inwestycje na obiektach zaznaczają w swoich zapytaniach ofertowych możliwość zarządzania odpadami na terenie inwestycji. Z pomocą przychodzi ReStart.
Tarkett podkreśla rolę programu w ochronie zasobów naturalnych na świecie, ochrony środowiska, oraz promocję modelu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Ta ostatnia to regeneracyjny system gospodarczy, minimalizujący zużycie surowców, ilość odpadów, oraz zużycie energii, poprzez odpowiednie zarządzanie procesami w zamkniętej pętli – wykorzystując odpady z jednych procesów, jako surowce w innych (źródło: Wikipedia).
Jak piszę producent na swojej stronie internetowej, w latach 2010-2018 w Europie i Ameryce Południowej udało się pozyskać 102 000 ton wykładzin, wliczając w to okładziny winylowe, linoleum i płytki dywanowe. W 2018 roku program ReStart pozwolił na zebranie 3300 ton odpadów z instalacji podłoża na całym świecie.
Aby dołączyć do programu ReStart należy skontaktować się z przedstawicielem handlowym firmy Tarkett, lub skontaktować pod adresem mailowym: restart.poland@tarkett.com.
Uzyskiwane odpady poddawane są recyklingowi w fabrykach w Szwecji i Luksemburgu. Efektem końcowym jest wysokiej jakości surowiec, ponownie nadający się do zastosowania.
Źródło: https://obiektowe.tarkett.pl/