Szlifowanie posadzki

8 lipca 2013
Fox_Tomasz
Szlifowanie podłoża

Jak szlifować podłogę?

Bardzo często przed zagruntowaniem posadzki trzeba ją najpierw zeszlifować, a następnie oczyścić z pyłu pozostałego po przeprowadzonym szlifowaniu. Przyczyny konieczności przeprowadzenia szlifowania podłogi mogą być różne.

Na wierzchu nowowylanej posadzki może gromadzić się mleczko cementowe. Jego obecność osłabia wytrzymałość posadzki, więc jest ono zdecydowanie niepożądane i należy się go pozbyć.

Na starszych, używanych już posadzkach szlifowanie pozwala na usunięcie zniszczonej wierzchniej warstwy betonu.

Szlifowanie może okazać się również niezbędne po naprawach przeprowadzanych na posadzce. Masa, którą wypełniliśmy pęknięcia czy szczeliny bardzo często wystaje ponad poziom posadzki. Zdarza się, że wystaje tak bardzo, iż zeszlifowanie jej nadmiaru jest konieczne.

Niezależnie od konkretnej przyczyny szlifowania można powiedzieć, że szlifowanie ma w pewien sposób oczyścić posadzkę oraz wyrównać jej poziom. Oczyścić z nadmiernie nagromadzonych zanieczyszczeń – kurz, pył, tłuszcze, itd., a wyrównanie posadzki w poziomie powinno pozwolić na ułożenie pokrycia podłogowego lub użycie masy samopoziomującej.

Wybór metody szlifowania, a co za tym idzie narzędzi i środków chemicznych do jego przeprowadzenia zależy od:
– przyczyny szlifowania,
– rodzaju posiadanej posadzki,
– wielkości powierzchni do zeszlifowania,
– grubości warstwy do zeszlifowania,
– miejsca szlifowania – np. małe pomieszczenie, duże pomieszczenie, dwór.

Wybór metody, a także wybór narzędzi do szlifowania przekłada się na ilość powtórzeń całego procesu. Niekiedy wystarcza jednokrotne szlifowanie, jednak bardzo często zdarza się, że by osiągnąć zadowalający efekt czynność należy powtórzyć dwu-, a nawet kilkukrotnie.

Zależnie od powierzchni do zeszlifowania, a także twardości podłoża, szlifowanie można przeprowadzić przy pomocy małej szlifierki ręcznej, a także dużej szlifierki elektrycznej (film). Zwłaszcza używając szlifierek elektrycznych szlifowanie odbywa się przy pomocy specjalnych kamieni trących. W przypadku szlifierek ręcznych i bardzo małych obszarów łatwych do zeszlifowania popularne jest również użycie papieru ściernego. Szlifierki ręczne i osprzęt, oraz szlifierki elektryczne wraz z osprzętem.

Użycie specjalnych środków chemicznych podczas szlifowania może zarówno ułatwić ten proces jak i wzmocnić posadzkę po skończeniu szlifowania. Dzieje się tak ponieważ środek chemiczny wypełnia mikropęknięcia w posadzce.

Po skończonym szlifowaniu, a przed rozpoczęciem gruntowania posadzkę należy oczyścić z nagromadzonego podczas szlifowania pyłu. Oczywiście w zależności od wielkości szlifowanej powierzchni pył można po prostu zamieść – zaleca się jednak użycie specjalnych odkurzaczy budowlanych przeznaczonych do wciągania pyłu. Niektóre szlifierki elektryczne wyposażone są we wbudowany odkurzacz.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www