W poprzedniej części artykułu w dużej mierze skupiliśmy się na terminologii technicznej. Teraz czas na wybór, przed którym zostaniesz postawiony przy zakupie swojej wykładziny.
Płytka czy rolka?
Pierwsze co rzuca się w oczy to cena, która jest trochę bardziej korzystniejsza dla wykładzin w rolce, jednak wykładziny w płytkach zyskują coraz więcej zwolenników. Jedną z cech odróżniających wykładzinę w płytkach od dywanowej jest jej waga – wykładzina w płytce jest lżejsza, co znacznie ułatwia jej transport i przenoszenie na obiekcie, na którym trwają prace. Oferta wykładzin w płytkach jest bardzo atrakcyjna jeżeli chodzi o bogactwo i różnorodność wzorów. Istotną zaletą płytki jest także możliwość wymiany tylko jednego modułu wykładziny, jednej płytki która uległa znacznemu uszkodzeniu lub zabrudzeniu które trudno zlikwidować.
Przyjmuje się że żeby ujednolicić wartości gramatury netto wykładziny w rolce i płytce należy dodać ok. 20% do gramatury rolki – aby porównać oba produkty. Czyli np. płytka ma gramaturę 400 g/m2 jej odpowiednikiem wykładzina w rolce o gramaturze 480 g/m2 – chodzi o postawienie dwóch produktów na jednej szali. Wynika z tego że płytka jest trwalsza i bardziej odporna na ścieranie.
W przypadku wykładziny w rolce istnieje możliwość zapewnienia całkowitej szczelności na położonej powierzchni – wymagania te często stawiane są przez sanepid.
Wycinanie płytek odbywa się przy pomocy lasera, który wycina w wykładzinie kwadraty, najczęściej o wymiarach 50x50cm. Istniej możliwość zamówienia innych wymiarów, jednak należy liczyć się z wyższymi kosztami – przy niestandardowych wymiarach pozostać mogą odpady, za które niestety my zapłacimy ze swojej kieszeni.
Czystość i zabezpieczanie
Uszkodzenie wykładziny elastycznej widoczne jest dopiero w chwili gdy uszkodzona zostanie warstwa filmu koloryzującego. Na wierzchniej warstwie wykładziny PCV umieszczona jest przeźroczysta warstwa polichlorku winylu, która w pierwszej kolejności ulega uszkodzeniu – dlatego małe uszkodzenia nie są tak widoczne dla ludzkiego oka.
Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przed zabrudzeniami – wykładzinę można zabezpieczyć za pomocą zabezpieczeń fabrycznych, za pomocą:
- akrylowania,
- powlekając wykładzinę poliuretanem.
Niezależnie jednak od fabrycznych zabezpieczeń o wykładzinę należy dbać – odświeżać i konserwować. W czasie użytkowania ścieraniu ulega polichlorek znajdujący się na warstwie wierzchniej, która matowieje, a kolory stają się bledsze. Należy wtedy wyczyścić wierzchnią warstwę wykładziny, usunąć wszystkie zabrudzenia, zwłaszcza te powstałe w wyniku kontaktu z tłuszczem. Następnie na tak oczyszczoną powierzchnie trzeba położyć nową warstwę poliuretanu, która idealnie łączy się z warstwą polichlorku winylu, tworząc w ten sposób nowy filtr ochronny. Zabieg taki należy stosować nie częściej niż raz na kwartał i nie rzadziej niż raz w roku.
Jeżeli chodzi o codzienną konserwację i czyszczenie wystarczy zamiatanie, czyszczenie odkurzaczem lub przecieranie na mokro z użyciem delikatnego detergentu – pozwala to na pozbycie się plam z kawy, wina czy śladów obuwia.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Podłoga to pierwszy z elementów wystroju wnętrza z którym mamy kontakt po wejściu do domu – dlatego nie należy bagatelizować sprawy wyboru odpowiedniej. Podłoga musi wyglądać, musi być odporna na uszkodzenia, trwała w kolorze, łatwa w czyszczeniu, dodatkowo powinna nie elektryzować się, być cicha oraz ekologiczna.
Jeżeli wykładzina przeznaczona jest do pomieszczeń silnie eksploatowanych, tym samym musi posiadać większą odporność na uszkodzenia mechaniczne – należy skoncentrować się na wykładzinach homogenicznych.
Jeżeli zależy nam na wytłumieniu hałasu i izolacji cieplnej możemy wybrać wykładzinę homogeniczną, lub wykładzinę heterogeniczną z piankową warstwą podścielającą. Im większa grubość wykładziny, tym większe posiada ona właściwości tłumienia dźwięków.
Jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie – ważnym czynnikiem jest antypoślizgowość, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wpływ wody i wilgoci.