Wylewanie masy poziomującej

7 lipca 2013
Fox_Tomasz

Wyrównywanie podłogi – Wylewka samopoziomująca

Podłogi stanowią bardzo ważny element każdego pomieszczenia, a co za tym idzie muszą być idealnie przygotowane.

Ich użytkownikom zapewni to nie tylko wyższy komfort, ale i bezpieczeństwo przemieszczania się. Do tego dochodzą oczywiście kwestie estetyczne i higieniczne. Niestety bardzo rzadko zdarza się, że podłoga po zagruntowaniu jest wystarczająco równa, by od razu ułożyć na niej pokrycie podłogowe, nieważne czy planujemy ułożyć wykładzinę, płytki, panele czy jakiekolwiek inne pokrycie. Częściej problem ten dotyczy posadzek starych, niż nowo-wylewanych, jednak w tym drugim przypadku również jest nierzadki. Stare posadzki są najczęściej wyniszczone – popękane, zapadnięte czy też ukruszone. Gdy uszkodzenia te są dosyć rozległe, to ich naprawa w większym stopniu przekłada się na niejednorodność powierzchni danej posadzki.

Rozwiązaniem tego problemu są różnego rodzaju wylewki

Ich przeprowadzanie ma na celu głównie wyrównanie powierzchni – nie jest to jednak jedyny powód ich zastosowania. Wylewka poziomująca ma także wzmocnić podłoże oraz wypełnić i naprawić wszystko małe uszkodzenia posadzki, które pominięto lub które nie wymagały indywidualnego zajęcia się nimi. Należy pamiętać, że przeprowadzanie wylewki na odpowiednio zagruntowanym podłożu zagwarantuje, iż zaprawa będzie wiązała równomiernie na całej powierzchni, a co za tym idzie będziemy mogli być spokojni o wszelkiego rodzaju ukruszenia czy pęknięcia. Gruntowanie jest równie ważne z perspektywy chłonności podłoża. Nie chcemy przecież aby woda niezbędna do związania masy wygładzającej została wchłonięta w posadzkę, powodując nie tylko niezupełnie związanie wylewki, ale także uszkodzenia niższych warstw podłogi.

Wylewka pozbawiona zbyt szybko wody nie zostanie związana, tylko wyschnie i stwardnieje. Wyschnięta wylewka będzie niejednolita i słaba, a co za tym idzie bardzo podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Do tematu wylewek powinno podchodzić się z maksymalną skrupulatnością. Nietrudno domyślić się, że kilkumilimetrowa wylewka jest dużo bardziej podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne niż choćby posadzka o znacznie większej grubości. Oczywiście istnieją także wylewki o kilkucentymetrowej grubości, stanowią one jednak znaczącą mniejszość.

Tak, jak w przypadku innych materiałów budowlanych wykorzystywanych podczas przygotowywania podłoża do ułożenia wykładziny (środki gruntujące, wypełniacze pęknięć, itd.), tak w przypadku mas wyrównawczych nie ma jednego uniwersalnego środka. Wybór masy wygładzającej uzależniony jest między innymi od rodzaju podłoża, na którym znajdzie się masa, rodzaju pokrycia podłogowego, które znajdzie się na masie oraz od obciążeń, którymi obarczona będzie później podłoga. Ważną kwestią jest także wykorzystanie w pomieszczeniu ogrzewania podłogowego – wymaga to zastosowania specjalnie do tego przeznaczonych mas wyrównawczych. Te i kilka innych czynników decydują o tym jak długo warstwa wierzchnia posadzki będzie w pełni spełniania swoje zadanie.

Do zalecanych przez nas producentów mas wyrównujących i wygładzających należą Uzin, Weber oraz Bostik. Dokładny opis i dane techniczne wybranych środków do wyrównywania i wygładzania posadzek znajdą Państwo tutaj.

Wylewanie masy samopoziomującej należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach – jednym z nich jest odpowiednia temperatura. W fachowej literaturze znaleźć można informację, że temperatura odpowiednia do wylewania masy wygładzającej zawiera się w przedziale między 5, a 25 stopni Celsjusza.

Użycie masy wyrównującej rozpoczyna się określeniem poziomu jaki będzie ona miała osiągnąć. Należy przy tym pamiętać, by w najcieńszym miejscu grubość warstwy nie była niższa niż minimalna dla danego produktu.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie masy do wylewania. Robi się to mieszając suchą mieszankę w odpowiednich proporcjach z wodą. Użycie nieprawidłowych proporcji może przełożyć się na dłuższy czas wysychania wylewki, a w najgorszych przypadkach na jej mniejszą wytrzymałość lub powstanie pęknięć. W rozmieszanej masie nie może być grudek. Przygotowana masa powinna być od razu wykorzystywana, a pojemnik, w którym została przygotowana powinien być wyczyszczony przed ponownym użyciem, nawet do przygotowania kolejnej partii wylewki.

Wylewanie masy samopoziomującej można przeprowadzać agregatem (film powyżej) lub ręcznie (film poniżej). Należy unikać przerw w pracy, a kolejne etapy wylewania nie powinny być rozdzielone dłuższymi niż trwającymi 15 minut przerwami wykorzystywanymi na rozmieszanie kolejnych porcji masy.

Po wylaniu masy należy ją odpowietrzyć. Czynność tę przeprowadza się przy pomocy wałka kolczastego. Pomaga to w wypoziomowaniu się masy oraz zapobiega powstaniu drobnych dziurek w posadzce spowodowanych uwalnianiem się powietrza.

Ruch pieszy jest możliwy po upływie czasu sugerowanego przez producenta danej wylewki. Jest to najczęściej tylko kilka godzin, jednak przez pierwsze dni wylewka powinna być w miarę możliwości oszczędzana oraz chroniona przed wpływem takich czynników jak wilgoć czy przesuszenie.

Po zakup materiałów i narzędzi służących wyrównywaniu i wygładzaniu posadzki zapraszamy do naszego sklepu internetowego.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www