Na podstawie danych z portalu urbanity.pl przyglądamy się rozpoczynającym się dużym inwestycjom budowlanym w stolicy Wielkopolski.
Andersia Silver
Budowa najwyższego budynku w Poznaniu najprawdopodobniej ruszy w lutym bieżącego roku. Wybrano wykonawcę inwestycji – w połowie miesiąca wejść na plac budowy przy ulicach Andersa i Królowej Jadwigi mają pracownicy spółki Porr.
Pierwsze informacje na temat budowy wieżowca Andersia Silver mogliśmy usłyszeć w 2008 roku, na targach nieruchomości w Cannes. Pod koniec października ubiegłego roku wydane zostało prawomocne pozwolenie na budowę budynków biurowo-usługowo-mieszklanych.
Co oferować ma Andersia? Budynek będzie mierzył 116 metrów – to 14 metrów więcej od dotychczas najwyższego Andersia Tower. 29-kondygnacji, 3 podziemne poziomy, hala garażowa na 400 stanowisk, 39000 mkw powierzchni wynajmu, z czego 21000 mkw. to biura, 14000 mkw. hotele, oraz 3700 mkw. powierzchni konferencyjnej.
Zespół budynków na jaki składać ma się Andersia to docelowo część niższa, od strony ulicy Królowej Jadwigi, oraz część wyższa od ulicy Krakowskiej. Parter i 12. piętro zagospodarowane mają być na usługi gastronomiczne, w kompleksie ma także mieścić się 4-gwiazdkowy hotel z 271 pokojami.
Prace budowlane mają trwać do I kwartału 2023 roku, a całkowity koszt budowy ma wynieść ok. 110 mln euro. Projekt architektoniczny jest dziełem Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.
Modernizacja Collegium Balticum
Prace obejmujące termomodernizacje wystartowały w styczniu tego roku, kiedy na budynku pojawiły się rusztowania. Celem modernizacji jest poprawa komfortu pracy i usprawnienie działania wentylacji mechanicznej. Projekt uwzględnia też pozbycie się z budynku płyt azbestocementowych.
Inwestycja przeprowadzona ma być etapami, nie wyłączając budynku z użytku. Pierwszy etap obejmować będzie prace w części wysokiej i zakończyć ma się w 2020 roku. W przyszłym roku planowane są prace na niższej części budynku.
Inwestycja wyniesie ok. 41 mln zł.
Hotel Barcelo
Powstający 4-gwiazdkowy hotel o kształcie trójkątnej bryły swoją ofertą skierowany będzie zarówno do klienta biznesowego, jak i do turysty. Swoim ułożeniem dominować będzie na krajobrazie, przy ulicy Zielonej.
Projekt powstał przy udziale pracowni Easst Architects i Politechniki Gdańskiej. Inwestycja jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę.