W jaki sposób powstaje linoleum?

18 lutego 2018
Fox_Tomasz

Ten post jest także dostępny w: en

Linoleum, wynalezione przez Fredericka Waltona w 1963 r. to naturalny, ekologiczny i biodegradowalny surowiec używany w produkcji wykładzin podłogowych. W związku z trendami w branży budowlanej na używanie materiałów ekologicznych, wykładziny linoleum ostatnimi laty przeżywają renesans na rynku pokryć podłogowych.

Użycie naturalnego surowca i uwolnienie od szkodliwych substancji nie wpływa w negatywny sposób na odporność na ścieranie, twardość i jakość wykonania – obecnie produkowane linoleum może śmiało konkurować z wykładzinami PVC. Do tego jest antystatyczne i dzięki bakteriostatyczności zapobiega rozmnażaniu się bakterii. Idealnie nadaje się do placówek służby zdrowia, szpitali, placówek oświaty. Chętnie wybierane jest także do biur i budynków użyteczności publicznej.

Proces produkcyjny rozpoczynający się od zmieszania oleju lnianego z naturalną żywicą, całościowo zajmuje około 2 miesięcy. Poza tym do produkcji używane są: mączka drzewna, wapień, juta, oraz barwniki.

Wykładziny linoleum w naszej ofercie

Fabryka Forbo w Assendelft w Holandii to jedno z miejsc produkcji pokryć podłogowych z linoleum, w ofercie producenta występujących jako Marmoleum. Choć technologia produkcji jest pilnie strzeżona, ciekawscy mogą podejrzeć część procesu w filmie przygotowanym przez Forbo.



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski
Piotr Balcerzak

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www