Linoleum w Polsce – czy ekologiczne podłogi zyskują na popularności?

21 października 2019
Fox_Tomasz
Forbo Marmoleum Click

Wykładziny linoleum – ekologiczne, naturalne i trwałe

Holandia to kraj, w któym obecnie znajduje się jedna z czterech na świecie, największa fabryka linoleum, należąca do firmy Forbo. Surowiec ten, jako wystrój wnętrz, jest tam niezwykle popularny – ma swoje zastosowanie od placówek oświaty rozpoczynając, przez urzędy, do szpitali. Instalowany jest zarówno na podłogach i na ścianach.

Dla kontrastu – w niektórych krajach linoleum uznawane jest za modę, która już przeminęła. Jak jest naprawdę?

Historia linoleum

Od ponad 150 lat, odkąd opatentowano mieszaninę oleju lnianego i żywicy, nazywając ją linoleum, mamy doczynienia z surowcem, który stał się elementem wystroju wnętrz. W latach 60 XX wieku na rynku pojawiają się wykładziny winylowe, dzisiaj często mylone z linoleum. Na Polskim rynku obecnie zwyciężające walkę o prym na podłogach.

Firma Forbo produkcję ichniego linoleum, tzw. Marmoleum rozpoczęła ok. 120 lat temu. Producent w tej chwili jest właścicielem 2 z 4 fabryk linoleum na świecie, mając ok. 65% udział w rynku.

W wymienionej wcześniej Holandii, gdzie usytuowana jest największa z fabryk, mówi się że linoleum jest wszędzie, ze względu na jego popularność. Z czego ona wynika?

Ekologiczna podłoga z linoleum

Składniki użyte do produkcji linoleum są pochodzenia naturalnego. Bazą do produkcji jest już wspomniany wcześniej olej lniany, oraz żywica naturalna.

Forbo pozyskuje materiał z jednorocznychupraw roślin, oraz korzystając zz naturalnego recyclingu, dokładając starań aby linia produkcji była jak najbardziej ekologiczna.

Producent podaje, że podłoga wyprodukowana jest w 100% z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, oraz w ok. 97% z naturalnych surowców. Bez dodatków PVC, PET, oraz sztucznych dodatków i plastyfikatorów.

W związku z modą na produkty „eko” – linoleum świetnie wpisuje się w trend. Co ma bezpośredni wpływ na to, że w na niektórych rynkach przeżywa obecnie swój drugi renesans.

Linoleum, a sprawa Polska

Patrząc przez pryzmat potencjału ekologicznego najlepszą sprzedaż linoleum odnotowuje w krajach Skandynawskich, Zachodniej Europie, Stanach Zjednoczonych, oraz krajach Azji.

Najczęściej są to obiekty instytucjonalne, z naciskiem na sektor edukacji oraz służby zdrowia.

Polski rynek wciąż jest jeszcze daleko w tyle. Istnieje szansa, że wraz ze wzrostem świadomośći ekologicznej zwiększy się zainteresowanie produktem. Jego wzrost obecnie zaobserwować można głównie w sektorze prywatnym. Sektor publiczny ze względu na tendencję do cięcia kosztów, rzadziej skłonny jest do postawienia wyżej aspektów, takichjak emisja CO2, oraz wpływ produkcji wykładziny na środowisko.

Co podłoga z linoleum ma jednak poza tym do zaoferowania?

Cechy podłoża z linoleum

Zacznijmy od tego gdzie podłoża z linoleum nie można instalować. Ze względu na jego naturalne pochodzenie należy unikać instalacji w pomieszczeniach, gdzie może być wyeksponowane na trwałe działanie wilgoci. Co w konsekwencji spowodować może gnicie.

Podłogę linoleum cechuje:

  • ciepło,
  • sprężystość,
  • antypoślizgowość, nawet w przypadku wilgotnej nawierzchni,
  • duża odporność na zabrudzenia,
  • łatwość w utrzymaniu czystości,
  • właściwości anty- i bakteriostatyczne – jest posadzką higieniczną, gdyż na jej powierzchni nie rozwijają się mikroorganizmy.

Ponadto linoleum może być instalowane w domach osób chorych na astmę.

Jak wypada w konfrontacji z wykładzinami PVC, z którymi jak wspomniano wcześniej – jest często mylone? Napewno jest od nich trwalsze, inaczej też nadgryza je ząb czasu – wraz z wiekiem staje się twardsze, dzięki czemu okres jego użytkowania może wynieść nawet do kilkudziesięciu lat. Dodatkowo może być stosowane wraz z ogrzewaniem podłogowym.

Nie ma jednak niczego za darmo – w porównaniu do PVC jest ono droższe.

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniej wykładziny na swój obiekt? Skontaktuj się z nami.

Oferta na wykładzinę linoleum


Źródło: propertydesign.pl



Skontaktuj się z naszymi fachowcami

Dział wykładzin:

Robert Lutomski
Adam Jankowski

Doradztwo techniczne:

Zenon Marcinowski

Dział narzędzi; logistyka i administracja

Katarzyna Lewandowska

Kontakt odnośnie serwisu www